Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego to organizacja atrapowa, przynosząca straty - do takich wniosków doszli audytorzy, którzy przez miesiąc na zlecenie ratusza kontrolowali spółkę. Wśród wykrytych nieprawidłowości wymieniają powołanie przez SARR fundacji, która działała na szkodę fundatora. Okazało się, że startowała ona w tych samych przetargach co spółka. Kontrola wykazała też, że jeden z wieloletnich pracowników Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego przywłaszczył kwotę ponad 200 tys. zł. Sprawa nie została zgłoszona do prokuratury, co więcej  dług, mimo że był spłacany, sprzedano firmie zewnętrznej.

"Wyprowadzanie pieniędzy z SARR-u przez byłego pracownika trwało około roku. To jest ewenement. Przekroczyliśmy kwotę 200 tys. złotych, czyli wartość tzw. szkody wielkich rozmiarów w rozumieniu Kodeksu karnego, co powinno wiązać się ze zwolnieniem dyscyplinarnym lub zawiadomieniem do prokuratury. Takie są standardowe działania. Tego jednak nie było w spółce" - mówi nowy prezes spółki Jarosław Suwała.

Audyt w Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego wykazał szereg nieprawidłowości. Kontrolerzy zarzucają byłemu zarządowi SARR-u zawieranie umów w sposób nietransparentny i bez zabezpieczenia interesów spółki. Nie prowadzono w niej też ewidencji pojazdów. Tylko w 2017 roku koszty paliwa poniesione podczas podróży służbowych pracowników, a było ich raptem kilku, wyniosły ponad 24 tys. zł.

Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego zostala powołana między innymi, by pomagać w tworzeniu nowych miejsc pracy i pozyskiwać fundusze zewnętrzne na realizację przedsięwzięć gospodarczych i ekologicznych w regionie.

Zdaniem audytorów spółka realizowała swoje cele statutowe bardzo nieudolnie, generując przy tym wysokie koszty, dlatego, jak podkreślają, miasto powinno się zastanowić, czy jej nie zlikwidować.

 

 

(Joanna Porębska/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.