Sonda: 797

 

Czas z zimowego na letni i odwrotnie po raz pierwszy w Polsce zmieniono w 1917 roku - potem były długoletnie przerwy w stosowaniu tej zasady i powroty do niej. Ten ostatni miał miejsce w latach 70. i do tej pory co pół roku przestawiamy wskazówki zegara. Najwyższy czas z tym skończyć, bo to nikomu nie służy - mówi prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, który podkreśla, że ludowcy złożyli w te sprawie projekt ustawy w polskim Sejmie - Jest po piewszym czytaniu, poparły ją wszystkie kluby parlamentarne. Możemy również tę ustawę jako prawo unijne przyjąć na poziomie europejskim, stąd te konstulacje prowadzoe przez Komisję Europejską. Zainteresowanie tą ankietą w niektórych krajach europejskich spowodało zablokowanie serwerów w pierwszych dniach.

Z badan opinii publicznej wynika, że większość osób ma już dośc zmiany czasu, co słychać też w wypowiedziach sądeczan.

To własnie o optymalne wykorzystanie światła słonecznego i oszczędnośc energii w procesie produkcyjnym chodziło pomysłodawdcom zmiany czasu, ale teraz gospodarka w żaden sposób na tym nie zyskuje - podkreśla Ekonomista dr Marcin Brol - Dużo lepszym rozwiązaniem jest stworzenie sztucznego środowiska, które jest niezmienne i gwarantuje ciągłość procesów produkcyjnych.

Zmiana czasu powinna odejśc do lamusa nie tylko z powodów ekonomicznych, ale też medycznych, bo jak dowiedli naukowcy jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia - mówi Doktor Nauk Medycznych Andrzej Fugiel - Badania fińskie, amerykańskie, kanadyjskie pokazały, że przy zmianie czasu, zarówno w jedną, jak i w drugą stronę, rośnie liczba zawałów i udarów. Jest jeszcze inna kwestia - po zmianie czasu spada nasza wydajność.

Rośnie natomiast zagrożenie w ruchu drogowym, bo zmiana czasu zaburza prace zegara biologicznego, co wpływa na osłabienie koncentracji.

 

 

Joanna Porębska/łk