|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Budowali A4 - teraz grozi im bankructwo

Widmo bankructwa zawisło nad firmami z powiatów nowosądeckiego, limanowskiego i gorlickiego, które wykonują zlecenia na budowie autostrady A4.

Posłuchaj Posłuchaj, co mówią zdesperowani przedsiębiorcy...

fot. Sławomir Wrona


Nawet 5 tys. osób może stracić pracę jeśli upadną firmy z południowo-zachodniej części małopolski, które pracują przy budowie autostrady A4. Jak twierdzą ich właściciele od sześciu miesięcy nikt nie płaci im za wykonane prace. Mimo to muszą płacić podatek VAT, regulować składki ZUS i wypłacać pensje. Dziś kilkudziesięciu takich przedsiębiorców zebrało się w biurze sądeckiego senatora PiS Stanisława Koguta. Wielu z nich mówiło wręcz o desperacji.

-Nikt sobie nie zdaje sprawy z tego, ale ja jestem dzisiaj "być albo nie być" - mówi jeden z przedsiębiorców. - Ja nie wiem, co za chwilę zrobię. Ja mam ludzi na utrzymaniu, którym nie dałem wypłaty już od dwóch miesięcy i mówię poczekajcie. Oni nie mogą już czekać, bo każdy ma swoje płatności, dzieci na utrzymaniu. Moje dziecko prosiło mnie o pieniądze na wycieczkę. Ja mu nie dałem, bo nie miałem z czego - dodaje rozgoryczony przedsiębiorca.

Właściciele firm o pomoc zwrócili się do senatora PiS Stanisława Koguta. Senator zapowiada wystąpienie w tej sprawie do ministra transportu, któremu podlega Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

- To firmy zalegają, a nie Krajowa Dyrekcja, ale przecież ona nadzoruje przetargi - mówi senator PiS Stanisław Kogut. - Oprócz tego miała być ustawa, że Krajowa Dyrekcja bezpośrednio będzie przelewać pieniądze podwykonawcom - dodaje senator.

W sejmie senator Kogut chce w tej sprawie złożyć także oficjalne oświadczenie.

Tymczasem w najbliższych dniach kilkudziesięciu sądeckich przedsiębiorców wybiera się do Warszawy. Będą prowadzić pikietę pod sejmem domagając się przyjęcia obiecanej przez rząd ustawy, która otworzy drogę do pokrycia choćby części zobowiązań z budżetu generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jeśli ich głos nadal będzie ignorowany, grożą całkowita blokadą autostrady A4.


Sławomir Wrona/aw0%
0%