|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Autyzm trudno zdiagnozować. Są więc potrzebne szkolenia

Najnowsze metody diagnozy dzieci, u których podejrzewa się autyzm i wpływ diety na osoby z tym zaburzeniem. To tylko niektóre tematy poruszane na dzisiejszym sympozjum naukowym w Nowym Sączu. Już po raz dziesiąty takie spotkanie dla nauczycieli i pedagogów przygotował Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy oraz Stowarzyszenie Tęcza.

posłuchaj Sylwii Konopko

fot: Pixabay

Co roku poruszana jest problematyka innych grup niepełnosprawnych, tym razem autystyków. Zaburzenie dotyka coraz więcej dzieci, a nie jest ono łatwe do zdiagnozowania, dlatego ciągle musimy się szkolić – wyjaśnia Sylwia Konopko, współorganizator wydarzenia. Rodzice niepokoją się, kiedy nie mają kontaktu wzrokowego z dzieckiem, są trudności w relacjach społecznych i zadają pytania terapeutom. Odpowiedź nie zawsze jest jednoznaczna - potrzebna jest pełna diagnostyka w różnych kierunkach i współpraca pedagogów, psychologów, ale przede wszystkim ze środowiskiem medycznym.

 

Dieta ma ogromne znacznie w funkcjonowaniu osób z zaburzeniem autyzmu. Specjaliści radzą, aby rodzice dzieci autystycznych wykluczyli z ich jadłospisu m.in. cukier, produkty mleczne i na bazie zbóż.Wyniki najnowszych badań na świecie potwierdzają, że  osoby z autyzmem mają zmienioną mikroflorę jelitową. Dlatego niektóre produkty nie powinny być spożywane przez autystyków  – podkreśla lekarz Helena Woźniak – Rosół.

 

Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy prowadzi punkt konsultacyjny dla rodziców, którzy u swoich dzieci podejrzewają autyzm. Bezpłatne badania prowadzone są w soboty siedzibie ośrodka przy ulicy Broniewskiego w Nowym Sączu.

 

Bartosz Niemiec/bp

0%
100%