|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

100 lat temu Łemkowie powołali w Beskidzie Niskim własne państwo

Łemkowskie państwo zostało utworzone w wyniku rozpadu Austro-Węgier. Rządzony przez nich kraj - składający się z kilkunastu wsi - nie został jednak przez nikogo uznany. Rusińska Narodowa Republika Łemków - zwana też Republiką Floryńską - przetrwała zaledwie dwa lata.

Posłuchaj, co mówi prof. Andrzej Zięba historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Dawna cerkiew. By Henryk Bielamowicz - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69550178

To była pierwsza próba stania się narodem - mówi prof. Andrzej Zięba historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. "Nie mogła się udać, bo inne były interesy Łemków i Polaków. Jednak to, co zaistniało w 1918 roku we Florynce, czyli Rada Narodowa Rusinów to faktycznie był dowód na to, że dojrzeli do czegoś więcej, niż posiadanie tylko własnej kultury. Chcieli mieć także własną osobność polityczną" - dodaje historyk.

Istnienie republiki proklamowano 5 grudnia 1918 we Florynce. "Dziś to wydarzenia powinno być wspólnym dziedzictwem. Wtedy pozornie tylko były to dwa różne projekty polityczne. Historia nie zawsze toczyła się tak jak chcieli Łemkowie i ich polscy sąsiedzi. Czasami pewne wydarzenia polityczne przesądzały o ich wspólnych relacjach. A my dzisiaj z własnej woli możemy uczynić tę przeszłość czymś co nas łączy, a nie dzieli" - dodaje w rozmowie z Radiem Kraków prof. Andrzej Zięba.

Republika Floryncka została zlikwidowana przez wojsko polskie. Jej władze Jarosław Kaczmarczyk, Dmytro Chylak i Mikołaj Gromasiak zostali aresztowani. W 1921 roku stanęli przed polskim sądem pod zarzutem zdrady stanu. Ostatecznie zostali uniewinnieni. Dla mniejszości łemkowskiej w Polsce Republika Floryncka ma dziś znaczenie symboliczne.

 

“Kermesz, kermesz, Boh tia stworyw dawno ja sia na tia strojiw”

Również Wy, drodzy przyjaciele, nastrójcie swoje radioodbiorniki i przygotujcie się na niedzielne spotkanie z Ukraińcami i Łemkami, z ich piosenką, mową i kulturą. Nasi redaktorzy przyniosą dla Was najnowsze wiadomości, zaglądną tam, gdzie nie każdy może zaglądnąć i przeniosą na radiowe fale życie ukraińskiej i łemkowskiej mniejszości. Będzie jak podczas prawdziwego łemkowskiego kermeszu – wesoło, ciekawie i „po naszomu”!

Słuchajcie nas w każdą niedzielę o godzinie 22.30!

 

(Anna Kluz- Łoś/ew)

44%
56%