|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zbiornik w Świnnej Porębie wkrótce zmieni się w prawdziwe jezioro

Zbiornik w Świnnej Porębie powoli napełnia się wodą. Wtedy też nastąpi pierwszy rozruch elektrowni na zaporze. Jednak zanim to nastąpi, trzeba wykonać jeszcze szereg prac dotyczących osuwisk i przebudowy dróg. Czy ta trwająca od 1986 roku inwestycja zbliża się powoli ku końcowi?

Posłuchaj materiału Grzegorza Krzywaka

Fot. Grzegorz Krzywak

Zbiornik prezentuje się już bardzo okazale, ale wystające z wody kępy traw i krzewów wskazują, że jeszcze nie jest to ostateczny poziom wody. W tej chwili trwa kilkudniowa przerwa w napełnianiu. Potem nastąpi kolejny etap napełniania zbornika. Planuje się, że poziom wody będzie wzrastał o ok. 30 cm na dobę. Wiele zależy jednak od pogody i intensywności opadów.

"Zbiornik budowany jest przede wszystkim ze względu na potrzeby przeciwpowodziowe. Ma obniżyć rzędną powodzi - poziom rzeki Skawy, ale i zwierciadła Wisły, czyli rzędną powodzi pod mostem Dębnickim" - mówił Konrad Myślik z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Przy zbiorniku działać ma elektrownia wodna, z której pozyskiwana będzie zielona energia. 

Mieszkańcy zwracają też uwagę na to, że rejon ten staje się dzięki nowemu zbiornikowi bardzo malowniczą atrakcją turystyczną. "Wreszcie będzie się coś działo w okolicy. Może ludzie zaczną kupować ziemię pod domy, agroturystykę" - zauważają mieszkańcy. 

O tym, że Świnna Poręba stanie się ważnym punktem turystycznym na mapie Polski przekonany jest starosta wadowicki - Bartosz Kaliński. "Cały zbiornik otoczony jest drogami. Mamy przepiękne bulwary, a więc dookoła zbiornika będzie można biegać, ale i jeździć rowerem. Zbiornik będzie też gratką dla miłośników wędkarstwa i żeglarstwa" - dodaje starosta. 

Poziom wody w zbiorniku wynosi teraz nieco ponad 290 metrów n.p.m. Docelowo - ma sięgać 305 metrów. Wszystkie prace związane z tą inwestycją powinny zakończyć się do końca tego roku. Zbiornik, pod nazwą Jezioro Mucharskie, będzie się rozciągał od Świnnej Poręby do miejscowości Zembrzyce na odcinku 11 km. Pojemność ma wynieść 160 mln m3, a powierzchnia 1,35 tys. hektarów. W skład inwestycji, której koszt szacuje się na 2,5 mld zł, wchodzi też zapora - jej długość to 604 metry, a w najwyższym punkcie mierzy 54 metry.

Przypomnijmy też, że aby uruchomić tę wielką wodną inwestycję, trzeba było wysiedlić 400 gospodarstw i przenieść linie kolejową.

 

 

(Grzegorz Krzywak/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: 

 

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 1

Gosc

Środa, 19 kwietnia 2017, 22:24

Napelniac,takie opady deszczu i sniegu,bedzie pelny na lato:)

Odpowiedz