W sobotę na rynku w Wolbromiu specjaliści z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza zorganizowali pokaz palenia błękitnym węglem. Ustawiono dwa piece. W jednym spalano tradycyjny węgiel kamienny, w drugim błękitne paliwo. - Efekt widzimy naocznie. Błękitny węgiel pali się idealnie, nie widzę ani grama pyłu - mówiła Katarzyna Barczyk-Łyczak, ekodoradca z gminy Wolbrom.

Błękitny węgiel powstaje z tradycyjnego węgla kamiennego w wyniku specjalnej, chemicznej przeróbki. Usuwa się w niej część składników odpowiedzialnych za powstawanie smogu. Takie paliwo jest jednak dużo droższe. Tona błękitnego węgla kosztuje około 1500 złotych.

Błękitne paliwo dla najuboższych

Wolbrom do tej pory wymienił około 500 pieców. Do wymiany wciąż jest jeszcze kilka tysięcy przestarzałych palenisk. Mieszkańcy moga korzystać z dopłat do wymiany źródeł ogrzewania. Muszą pokryć jednak część kosztów takiej inwestycji. Dlatego gmina niewyklucza, że błękitne paliwo,  trafi do najuboższych mieszkańców, których nie stać na dobrej jakości węgiel.

- Co roku kupujemy około 200 ton węgla dla podopiecznych ośrodka pomocy społecznej. Zobowiązują nas do tego przepisy. Skoro i tak musimy ten węgiel kupować, moglibyśmy kupić taki produkt. Oczywiście korzystanie z błękitnego węgla byłoby pod kontrolą, ponieważ wydamy na niego publiczne pieniądze - mówi Radiu Kraków Adam Zielnik, burmistrz Wolbromia.

W styczniu błękitny eksperyment

W nowym roku w Chrząstowicach koło Wolbromia naukowcy z Zabrza przeprowadzą eksperyment z użyciem błękitnego węgla. Miejsce wybrano ze względu na położenie w niecce. Do mieszkańców trafi około 10 ton błękitnego węgla, którym będą ogrzewać domy. W tym czasie naukowcy zbadają to, co unosi się z kominów.

- Węgiel przekażemy nieodpłatnie. Po około stu kilogramów na mieszkańca. Przy pomocy drona ze specjalną stacją analizującą stan powietrza dokonamy pomiarów nad tą miejscowością - mówi Radiu Kraków Sławomir Stelmach z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

Na błękitny węgiel postawił już Nowy Sącz. Tam miasto dopłaca mieszkańcom do zakupu tego paliwa.

 

Marek Mędela/bp

 

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.