Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

To jedyny tego typu zachowany budynek w Europie. Trwa remont dawnej kantyny SS przy byłym obozie Auschwitz-Birkenau

Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau stara się o kolejną dotację na ratowanie dawnej kantyny SS. To ogromna, drewniana konstrukcja w pobliżu byłego obozu Auschwitz-Birkenau i jedyny tak duży zachowany budynek tego typu w Europie. W czasie wojny mieściła się tu stołówka dla oficerów i kantyna. Organizowane były koncerty, występy kabaretów, projekcje filmów a nawet walki bokserskie, których widzami byli funkcjonariusze obozu.

Fot. M. Mędela

Posłuchaj materiału Marka Mędeli
Dawna kantyna SS w pobliżu byłego obozu Auschwitz-Birkenau

 

Ogromna, drewniana kantyna w czasie wojny była miejsce rozrywek załogi Auschwitz-Birkenau. Położona jest zaledwie 200 metrów od murów byłego obozu.

Organizowane były w niej koncerty, odczyty, pokazy filmowe. SS-manów zabawiały też występy, między innymi słynnej grupy siedmiu karłów.

Jeszcze kilka lat lat temu budynek groził katastrofą budowlaną. Teraz Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birekau powoli remontuje unikatowy zabytek.

"Kantyna kojarzy się z rozrywką, z zabawą, ale tu jest inaczej. Budynek ten powstał w latach 1941-42. Zbudowano go bardzo szybko, ciężką, przymusową pracą więźniów obozu. A popatrzmy na rozmach tej kantyny. Kubatura sięga 17 tys. m3" - opowiada Dagmar Kopijasz z fundacji. "Na samej budowie nie skończyła się jednak rola więźniów. Później usługiwali oni przychodzącym do kantyny niemieckim wojskowym, musieli zabawiać ich na scenie" - dodaje Dagmar Kopijasz.

W kantynie działało też kino. Organizowano tu pokazy filmowe dla SS-manów i ich rodzin. "Puszczano filmy propagandowe, ale i produkcje dla dzieci. W jednym z rozkazów czytamy np. o projekcji "Kota w butach" - mówi Dagmar Kopijasz.

Teraz trwa remont tego miejsca - zabezpieczanie stropów i ścian. "Prace jeszcze potrwają. Koniec przewidujemy na 2020 rok. Powstanie tu przestrzeń edukacyjno-historyczna. Zwiedzający obóz już teraz są zainteresowani tym budynkiem. Pomysłów na wystawy czy właśnie projekcje filmów jest mnóstwo" - podkreśla przedstawiciel fundacji w rozmowie z reporterem Radia Kraków.

Prace w kantynie są finansowane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Krakowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

(Marek Mędela/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię