Stopnie alarmowe zarządzeniem wprowadził Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. W całym kraju będzie obowiązywał najniższy stopień w skali - ALFA oraz ALFA-CRP (dotyczący zagrożenia w cyberprzestrzeni).

Wyższy stopień - BRAVO - wprowadzono w województwie małopolskim, gdzie 27 stycznia w Miejscu Pamięci odbywać się będą centralne uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych Polski oraz przywódców i delegacji wielu państw.

Jak przekazał zastępca dyrektora RCB Grzegorz Świszcz, stopnie alarmowe obowiązywać będą od czwartku, 23 stycznia do środy 29 stycznia.

W sobotę władze Muzeum Auschwitz poinformowały, że swój udział w uroczystościach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu potwierdziło 51 delegacji państwowych oraz reprezentujących organizacje międzynarodowe. Najważniejszymi gośćmi uroczystości będą byli więźniowie niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz i ocaleni z Holokaustu, których z całego świata przyjedzie ponad 200.

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oprócz najniższych ALFA i BRAVO, istnieją także CHARLIE i DELTA. Wprowadza się je w razie zagrożenia zdarzeniem o charakterze terrorystycznym lub w sytuacji, gdy dojdzie do takiego zdarzenia.

Stopnie alarmowe były już wprowadzane przy okazji organizacji w Polsce wydarzeń międzynarodowych, np. szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach (2018 r.), Światowych Dni Młodzieży (2016 r.), konferencji na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie (2019 r.). Wprowadza je, zmienia i odwołuje w drodze zarządzenia prezes Rady Ministrów po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych i szefa ABW, a w przypadkach niecierpiących zwłoki – minister właściwy do spraw wewnętrznych po zasięgnięciu opinii szefa ABW, informując o tym niezwłocznie premiera.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/ko)