|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Olkuscy urzędnicy chcą zmian, a artyści są zaniepokojeni

Burmistrz Olkusza wyszedł z inicjatywą połączenia Biura Wystaw Artystycznych z Miejskim Ośrodkiem Kultury. By mogło się tak stać, konieczna jest jeszcze zgoda Starosty Powiatu Olkuskiego, który współfinansuje działalność galerii.

posłuchaj Stanisława Tabisza

fot: M. Zbylut-Wiśniewska

Proponowana reorganizacja miałaby zmniejszyć koszty administracyjne wynikające z prowadzenia dwóch oddzielnych instytucji kultury i rozpocząć ich wspólną działalność. - Uważamy takie rozwiązanie za korzystne dla wszystkich zainteresowanych, bo mamy większy potencjał ludzki i dużo większą instytucję, która działa w różnych aspektach olkuskiej kultury. Będą lepiej koordynowane i promowane, a galeria może tylko zyskać - przekonuje Michał Latos, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu

By mogło dojść do połączenia obu instytucji, konieczne jest jeszcze zielone światło ze strony Starostwa Powiatowego w Olkuszu, które rocznie przeznacza taką samą sumę na działalność BWA jak miasto, czyli ponad 100 tysięcy złotych. Bogumił Sobczyk, wicestarosta podkreśla, że decyzja w tej sprawie nie będzie podejmowana w pośpiechu, bo najpierw muszą się odbyć konsultacje,a w spotkaniu wezmą udział przedstawiciele burmistrza, dyrekcja galerii i członkowie rady programowej.

Na połączenie BWA z Miejskim Ośrodkiem Kultury nie chcą zgodzić się przedstawiciele galerii. Pracownicy boją się nie tylko o to, że mogliby stracić pracę, ale również o zgromadzoną kolekcję sztuki współczesnej, na którą składa się blisko 500 prac. - Obawiamy się też o status naszej instytucji, bo oznaczałoby to spadek prestiżu galerii i spadek zaufania artystów do wystawiania w takiej galerii, już mamy od nich takie sygnały  - mówi Olgierd Dziechciarz z BWA w Olkuszu.

Co do tego nie ma obaw Małgorzata Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, która zadeklarowała, że pracownicy nie pozostaną bez pracy. Według niej funkcjonowanie instytucji zależy od osób, które ją tworzą i od mieszkańców, bo sprawa szyldu nie jest ważna. Odbiorcy nie interesuje sposób finansowania, ale produkt.

A jeśli już o szyldzie mowa... Jak podkreśla Stanisław Tabisz, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - BWA w Olkuszu to galeria, która cieszy się dobrą opinią w środowisku artystycznym. Odbywaja się tam ważne imprezy plastyczne i muzyczne, wokół galerii dzieje się dużo dobrego, a dyrektor Stanisław Stach, absolwent wydziału grafiki ASP, robi to bardzo dobrze - dodaje rektor.

Środowisko artystyczne jest jednak zaniepokojone dalszym finansowaniem galerii i brakiem gwarancji co do utrzymania dotychczasowego jej programu.

Do spotkania w sprawie połączenia obu instytucji prawdopodobnie dojdzie w drugiej połowie przyszłego tygodnia.

 

Magdalena Zbylut-Wiśniewska/bp

88%
12%