Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Około tysiąca osób wzięło udział w Strajku Kobiet w Wadowicach. Apel wicewojewody

Po południu na rynku zebrali się głównie młodzi ludzie. Byli ubrani na czarno, mieli antyrządowe hasła, wznosi też okrzyki: "Myślę, czuję, decyduję"

fot: M. Mędela

Każdy ma prawo protestować, ale czy te protesty można nazwać pokojowymi, jeśli przerywa się msze i pisze po murach kościoła. Jako Ruch Narodowy chcemy zrobić z tym porządek, żeby Polska była państwem prawa - mówił Patryk Burzej z Ruchu Narodowego w Wadowicach.

Protesty po ogłoszeniu orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji odbyły się także w Oświęcimiu, Suchej Beskidzkiej oraz Rabce.

 

Marsz z żądaniem prawa do zabijania i z hasłami to jest wojna na ulicach Oświęcimia, zawsze będzie miał wymowną symbolikę, inną niż w każdym innym miejscu na świecie - napisał w mediach społecznościowych Zbigniew Starzec, wicewojewoda małopolski.

 

Zabieram głos, jak wielu innych przede mną, zabieram jako mieszkaniec mojego rodzinnego Oświęcimia - pięknego miasta z 800 - letnią przeszłością, której bieg na zawsze zmienił jeden moment. Historia KL Auschwitz-Birkenau zmieniła na zawsze losy Naszego Miasta i jego Mieszkańców. Auschwitz dla więźniów, nieważne czy to był Polak, Żyd, Rom, Rosjanin, ksiądz czy rabin, niezależnie od płci, wieku, w każdej sekundzie istnienia tej fabryki śmierci było rozpaczliwym wołaniem o życie! Auschwitz było także świadectwem heroicznej postawy, której symbolem jest franciszkanin, kapłan, patron Powiatu Oświęcimskiego św. Maksymilian Maria Kolbe. Człowiek pełen wiary i kościoła, który jest dziś celem niedopuszczalnej i niespotykanej agresji. Dziś wedle zapowiedzi organizatorów, po ulicach Oświęcimia, miasta pokoju przejdzie marsz, którego jednym z głównych haseł, niezależnie jakich w przy tym użyjemy słów, jest wołanie o prawo do zabijania. Zdaje sobie sprawę, że powiecie Państwo, że jestem politykiem, który jak każdy z Nas podlega krytyce. To Państwa prawo, to jest zasada demokracji, dyskutować, wyrażać swoje zdanie, a wręcz krytykować nawet ostro. Znacie mnie Państwo, zawsze mówiłem, że ja, ani nikt inny nie jest ideałem, ale także z nikim nie unikałem nawet najtrudniejszej rozmowy i nie bałem się krytyki. Każdy z Nas zdaje sobie sprawę, że kwestia, która jest teraz przedmiotem dyskursu politycznego i społecznego jest jakże trudnym i dla wielu, szczególnie dla pań, osobistym tematem, wywołującym niejednokrotnie skrajne emocje. Ale marsz z żądaniem prawa do zabijania i z hasłami to jest wojna, na ulicach Oświęcimia, gdzie jeszcze niecałe 100 lat temu w komorach śmierci KL Auschwitz - Birkenau ludzie błagali o każdą sekundę życia, zawsze będzie miał jakże wymowną symbolikę, inną niż w każdym innym miejscu na świecie.

 

 

 

Marek Mędela/bp

Mówili, że chcą mieć prawo wyboru i mają już wszystkiego dosyć. Manifestacja była spokojna.  Jej uczestnicy przeszli ulicami Wadowic.  W tym czasie wejście do wadowickiej bazyliki pilnowała grupa kilkudziesięciu członków Ruchu Narodowego.

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię