|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej otrzyma tzw. Lagerhaus

Powiat oświęcimski zamierza przekazać powstającemu Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zabytkowy budynek zwany Lagerhausem, stojący obok byłego obozu Auschwitz. Stać się on ma siedzibą nowej placówki; zostanie w nim zlokalizowana wystawa – podało starostwo.

fot: z youtube

Starosta oświęcimski Zbigniew Starzec powiedział PAP, że na piątek zwołana została sesja rady powiatu. W jej programie znalazł się tylko jeden punkt, który dotyczy przekazania instytucji kultury, jaką jest powstające muzeum, budynku Lagerhausu. „Robimy tak, bo tylko muzeum może później zawrzeć umowę z ministerstwem kultury i otrzymać z tego źródła pieniądze na adaptację budynku i tworzenie wystawy” – powiedział.

Starosta dodał, że 14 czerwca, w 78. rocznicę deportacji pierwszej grupy polskich więźniów do niemieckiego obozu Auschwitz, przedstawiciele tworzonego muzeum podpiszą umowę o współpracy. Będzie ona dotyczyła przede wszystkim finansowania placówki.

Zbigniew Starzec w kwietniu br. informował, że jeszcze w tym roku powinny rozpocząć się prace adaptacyjne w Lagerhausie. „Nie wyobrażam sobie, abyśmy nie ruszyli. Mamy na ten rok przyznaną dotację (z ministerstwa kultury – PAP) w wysokości 4 mln zł” – mówił.

Starosta w czwartek wyraził nadzieję, że ekspozycję w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprojektuje pracownia Kłaput Project, znana m.in. z tworzenia ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach.

Powstające muzeum ma upamiętnić przede wszystkim mieszkańców Oświęcimia i okolicy, którzy nieśli pomoc więźniom Auschwitz. W sposób szczególny wspomniany będzie działający na terenie przyobozowym oddział partyzancki Armii Krajowej „Sosienki” pod dowództwem mjr. Jana Wawrzyczka. Prowadził on działalność wojskową, wywiadowczą oraz cywilną, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy więźniom. W konspirację angażowali się m.in. też członkowie PPS oraz ludowcy. Więźniom pomagało bardzo wielu mieszkańców. Historycy z Muzeum Auschwitz ustalili ok. 1,2 tys. nazwisk.

List intencyjny w sprawie utworzenia Muzeum podpisali podczas ubiegłorocznych uroczystości pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński oraz starosta oświęcimski Zbigniew Starzec, w obecności ówczesnej premier Beaty Szydło.

Robocza nazwa placówki początkowo brzmiała Muzeum Sprawiedliwych spod Auschwitz. Została jednak zmieniona i brzmi obecnie - Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Jak wyjaśnił starosta, twórcy nie chcą się ograniczać tylko do okresu II wojny, ale sięgnąć głębiej w historię. „Muzeum opowie o historii Oświęcimia i okolic od czasów Piastów Śląskich i księstwa oświęcimsko-zatorskiego. Uważamy, że historia tej ziemi jest tak bogata, że nie możemy zamykać się na okres ostatniej wojny. Przypomnienie ludzi, którzy pomagali więźniom Auschwitz, zostanie jednak w sposób szczególny uwypuklone w ekspozycji” – powiedział.

Placówka powstanie w budynku zwanym Lagerhausem, który położony jest w pobliżu byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Został wzniesiony przed 1916 r. dla potrzeb piekarni. Od 1924 r. był magazynem surowca Zakładu Polskiego Monopolu Tytoniowego. W latach 1940-44, jako tzw. Lagerhaus, był magazynem kaszy, mąki i cukru dla obozowej załogi SS.

Po wojnie należał do Okręgowego Przedsiębiorstwa Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego Państwowych Zakładów Zbożowych w Krakowie. Przez wiele lat stał opuszczony i popadał w ruinę. Kilka lat temu przeprowadzono w nim prace zabezpieczające i wzmacniające konstrukcję budynku. Wykonane zostały też m.in. izolacja fundamentów oraz nowa konstrukcja dachu wraz z poszyciem. Obecnie jest on własnością starostwa.

 

PAP/bp

 

33%
67%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0