W tej sprawie na razie nie ma konkretów. Autorzy interpelacji przyznają, że opierają się przede wszystkim na głosach mieszkańców miasta i opiniach publikowanych w Internecie. Chcą, aby prezydent Janusz Chwierut przedstawił zestawienie, w którym dokładnie poda, ile skarg i postępowań dotyczących łamania praw pracowników było w ostatnim czasie w miejskich spółkach.

- Zastanawiamy się, dlaczego prezydent milczy, skoro mieszkańcy, pracownicy, a także anonimowi internauci wypowiadają się negatywnie na temat funkcjonowania i problemów pojawiających się w spółkach miejskich - mówi Radiu Kraków Jakub Przewoźnik, radny PiS i jeden z autorów interpelacji.

Nieoficjalnie w przypadku Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej chodzi o spór kierownictwa z jednym z pracowników. Sprawę wyjaśnia już powołana w tym celu komisja. W przypadku Miejskiego Zakładu Komunikacji problemem mają być m.in. relacje między kierowcami miejskich autobusów a ich przełożonymi – kierownikami, dyspozytorami i prezes spółki. Bogdan Połącarz przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Synthos i spółek w Oświęcimiu powiedział Radiu Kraków, że w oświęcimskim MZK panuje nepotyzm. Jego zdaniem szykany pracowników rozpoczęły się po tym, jak część pracowników utworzyła nowy związek zawodowy. - Zostali odsuwani od służb, możliwości dorabiania dodatkowych pieniędzy. Do tej pory te szykany odbywały się słownie – ośmieszanie nas wobec załogi, mówienie, że poprzez naszą działalność ta firma upadnie, że to my doprowadzimy ją do ruiny - wylicza związkowiec. Połącarz dodaje, że podczas ostatniej redukcji zatrudnienia w pierwszej kolejności wypowiedzenia otrzymało trzech członków związku zawodowego.

Prezes oświęcimskiego MZK Bożena Fraś w wysłanym do Radia Kraków oświadczeniu podkreśla, że spółka ma wypracowane procedury i reaguje na sytuacje noszące znamiona mobbingu. Zaznacza, że od 2018 roku tylko raz powołano specjalną Komisję Antymobbingową. Było to w tym roku, na życzenie pracownika. „Komisja (...) nie stwierdziła znamion zjawiska mobbingu ani dyskryminacji wobec osoby skarżącej. Komisja zaleciła kulturalne zachowanie pracowników i używanie odpowiednich słów w czasie rozmów służbowych” - czytamy w oświadczeniu. Bożena Fraś jest też zdziwiona, że któryś z pracowników zgłasza problemy radnym PiS zamiast poinformować o tym pracodawcę.

Sprawy na razie nie komentuje oświęcimski magistrat. Prezydent na odpowiedź na interpelacje radnych ma czas do 25 września.

 

Marek Mędela/jgk


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.