Przy szkole imienia Józefa Piłsudskiego w Bydlinie odsłonięto obelisk upamiętniający ojców niepodległości. Zasadzono też dąb, który poświęcił papież Franciszek.

 

Bitwa pod Krzywopłotami to krwawe starcie z 1914 roku legionistów Józefa Piłsudskiego z Moskalami, które zatrzymało ofensywę rosyjską na okolice Krakowa. W starciu zginęło 46 legionistów a ponad 130 było rannych lub dostało się do niewoli. Piłsudski Krzywopłoty nazwał "legionowymi Termopilami".

W Bydlinie, w miejscowości w której pochowano uczestników bitwy, już w 1920 roku z inicjatywy Józefa Piłsudskiego ustawiono pamiątkowy pomnik - kamienny krzyż z symbolami legionistów. A w 1938 roku dzięki składkom legionistów powstała szkoła, która do dziś nosi imię Marszałka.

Bitwa pod Krzywopłotami ma znaczenie symboliczne, przyczyniła się do powstania mitu legionów Józefa Piłsudskiego - mówi Radiu Kraków Filip Musiał, dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej - i Krzywopłoty i Bydlin to miejsca na mapie Małopolski, które tę lokalną pamięć mają niezwykle utrwaloną. To widomy znak tego, że jeśli ludzie chcą pamiętać, to nawet propaganda tej pamięci zabić nie może.

 

Patronat nad uroczystościami objęli prezydent Andrzej Duda oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik.


Marek Mędela/bp