|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Epidemia grypy wśród oświęcimskim kierowców czy forma protestu?

Po policjantach i nauczycielach grypa dziesiątkuje kierowców komunikacji miejskiej w Oświęcimiu. W tym tygodniu na zwolnieniu jest 20 kierowców, czyli co czwarty zatrudniony w spółce. W poniedziałek obcięto kursy aż 10 miejskich linii. We wtorek wszystkie autobusy wyjechały na ulice. Zarząd do pracy za kółkiem przesunął innych pracowników, którzy mają uprawnienia do przewozu osób. Chorobowy protest wciąż trwa. 

Posłuchaj materiału Marka Medeli

Fot. Marek Medela

Nieoficjalnie. Zwolenia lekarskie kierowców to forma strajku przeciwko kierownictwu spółki. Prezes MZK Oświęcim Bożena Fraś już zapowiedziała, że poprosi Zakład Ubezpieczeń Społecznych o kontrole L4 pracowników.
- My jako związki nie mamy z tym nic wspólnego. Ja od 1 lutego jestem na urlopie. Słyszy się o grypie, myślę, że na to co się dzieje, ma też wpływ sytuacja w firmie, jaką stworzyła pani prezes - próbuje tłumaczyć chorobę kolegów Piotr Zontek, wiceprzewodniczący nowego związku zawodowego w MZK Oświęcim. Kierowcy, którzy wzięli zwolnienia odmówili reporterowi Radia Kraków komentarza.


Spór kierowców z zarządem toczy się od kilku tygodni. Chodzi między innymi o pieniądze i atmosferę w pracy. - Za poprzedniego prezesa nie było takiego rygoru. Teraz przekręcono nam śrubę. Są wymaga i nic nie ma w zamian - mówi związkowiec.
Kierowców z zarządem poróżnił też nowy regulamin płac. Umożliwia on obcięcie premii kierowców np. za stłuczkę, czy narażanie na szwank wizerunku firmy. Prezes Fraś tłumaczy, że to normalne działania w spółkach. Dodaje też, że postulaty płacowe kierowców na ten rok zostały spełnione. - Zaplanowano przyrost płacowy na poziomie 7 procent. Podwyżka już została zrealizowana w lutym. Wynagrodzenie rośnie o 5 do 7 procent rocznie - mówi Radiu Kraków Fraś.
- Zarabiam 2400 do 2500 złotych na rękę z dodatkiem stażowym. Nowy kierowca zarabia 2100 złotych na rękę - opisuje sytuację Zontek.


Zwolnienia części kierowców kończą się pod koniec tygodnia. Na razie trudno przewidzieć, czy do tego czas na trasę wyjadą wszystkie autobusy. Pasażerowie muszą śledzić komunikaty na przystankach i stronie przewoźnika.
Wyjaśnień od prezes spółki i prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta zażądali też radni Prawa i Sprawiedliwości. Szef klubu w radzie miasta Krzysztof Kuczek nie wyklucza wniosku o nadzwyczajną sesję w sprawie sytuacji w MZK. Miasto sporu nie chce komentować. W przesłanym przez oświęcimski magistrat oświadczeniu czytamy, że "miasto obserwuje, jak rozwija się sytuacja i liczy, że zarząd znajdzie rozwiązanie".

 

 

 

(Marek Medela/łk)

62%
38%