|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wielki Piątek. W Kalwarii Zebrzydowskiej tradycyjne misterium Męki Pańskiej

W Wielki Piątek wierni w kościele katolickim wspominają męczeńską śmierć Chrystusa. W wielu miejscach organizowane są też misteria, czyli widowiska przedstawiające mękę pańską. Największe i najstarsze, odbywające się w Kalwarii Zebrzydowskiej co roku przyciąga ponad sto tysięcy pielgrzymów.

Posłuchaj materiału Marka Mędeli

Fot: PAP/Łukasz Gągulski

Piątkowa część misterium pasyjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęła się o świcie przed Domem Kajfasza. Ponad 100 tys. wiernych przypatrywało się inscenizacji męki Zbawiciela, przygotowanej przez bernardynów oraz świeckich. Dróżkami Męki Pańskiej przeszli do Ratusza Piłata, gdzie został odczytany "Dekret skazujący Jezusa na śmierć", a abp Jędraszewski wygłosił słowo pasterskie.

Wierni w Drodze Krzyżowej przeszli na Wzgórze Ukrzyżowania, gdzie odprawiona została liturgia Wielkiego Piątku. Ciało Chrystusa w Eucharystii przeniesiono do Kaplicy Grobu na szczycie góry. Do niedzieli będzie trwała jego adoracja.

Przeczytaj: Abp Jędraszewski: chrześcijanie są kuszeni, by wydali wyrok na Chrystusa

 

 

Wielki Piątek w Kościele katolickim to dzień powagi, skupienia i postu. Po południu odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, podczas której adoruje się krzyż. Nie jest odprawiana eucharystia. "Śmierć Chrystusa na krzyżu przewartościowała rzeczywistość - mówi ojciec dr Dominik Jurczak, dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

W ten dzień wierni modlą się podczas specjalnych nabożeństw. Uroczystości są skromne - milczą dzwony i organy, nie śpiewa się też pieśni. Tabernakula są puste, obrazy zasłonięte, a na ołtarzach nie ma kwiatów. Nabożeństwo składa się jedynie z opisu Pasji Chrystusa, komunii świętej oraz adoracji grobu pańskiego. Przez cały dzień katolików obowiązuje ścisły post.

Wielki Piątek to święto mające wielkie znaczenie w tradycji kościołów ewangelickich. Uważane jest za najważniejsze i centralne święto luterańskie. "To, że Chrystus został ofiarowany za grzechy oznacza, że nie mogą być one zmazane przez żadne nasze wysiłki. To była dobrowolna ofiara" - mówi pastor Roman Pracki z parafii ewangelicko-augsburskiej kościoła św. Marcina w Krakowie

W Wielki Piątek w kościołach luterańskich milkną dzwony i jest adorowany Chrystus. W kościele św. Marcina znajduje się pięciometrowy krucyfiks - najstarszy w Małopolsce. 

Wspólnota ewangelicka w Krakowie spotyka się w kościele św. Marcina przy ulicy Grodzkiej. Największe skupisko ewangelików jest w Polsce na Śląsku Cieszyńskim.

 

 

(Marek Mędela/Anna Kluz-Łoś/PAP/rk/ko)

100%
0%