|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Chrzanów: nowe mieszkania kosztem lokatorów?

W Chrzanowie wybuchł spór o budowę nowych mieszkań. W mieście od lat nie powstał ani jeden blok. Mieszkań tymczasem brakuje. Oferty na rynku wtórnym rozchodzą się w kilka dni, mimo wciąż rosnących cen. Starania o budowę nowego bloku z mieszkaniami na wynajem rozpoczęło gminne Towarzystwo Budownictwa Społecznego z Chrzanowa. - Dlaczego naszym kosztem? - oburzają się mieszkańcy osiedla Północ.

posłuchaj materiału Marka Mędeli

fot: Marek Mędela

Lokatorzy bloku przy ulicy Mieszka I w Chrzanowie nie zgadzają się na budowę w ich sąsiedztwie nowego budynku. Blok z 37 mieszkaniami chce postawić Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Spółka jest właścicielem terenu i wystąpiła już do urzędu miasta o wydanie warunków zabudowy. - Proces inwestycyjny może potrwać około dwóch lat - szacuje prezes TBS w Chrzanowie Stanisław Fudała.  

W mieście, również z powodu położenia w połowie drogi między Krakowem a Katowicami, na oferty sprzedaży mieszkań trzeba polować. Ceny wciąż idą w górę. - Popyt zdecydowanie przerasta podaż. Ceny wynajmu mieszkań w Chrzanowie poszybowały do cen krakowskich. Wzrosły również ceny sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym - mówi Radiu Kraków burmistrz Robert Maciaszek.

Przeciwko budowie nowego bloku ostro zaprotestowali jednak mieszkańcy. Budynek ma powstać na placu, na którym kiedyś było boisko. Teraz to dziki parking.

- Jeżeli powstanie tu blok, nie będziemy mogli swobodnie wyjść na balkon. Na przeciwko będą znajdować się mieszkania. Nie podoba mi się ten projekt, ten teren powinien pozostać zielony - przekonują lokatorki bloku przy Mieszka I.

wizualizacja bloku
 
Zdaniem mieszkańców zaproponowany przez TBS projekt bloku powinien wylądować w koszu. Ich zdaniem architekt nie zachował określonych w prawie odległości od innych budynków i położonego po drugiej stronie ulicy cmentarza. Burmistrz zastrzega, że wyda warunki zabudowy tylko w sytuacji, jeżeli wszystko w projekcie będzie zgodne z prawem. - Jeśli wszystkie wymagania zostaną spełnione, urząd nie może wydać innej decyzji niż o warunkach zabudowy. To jeszcze nie przesądza o samej inwestycji - zaznacza Robert Maciaszek.

60%
40%