|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Błędy w publikacji o olkuskiej "Krwawej Środzie"? Burmistrz interweniuje

Burmistrz Olkusza interweniuje w dwóch ważnych instytucjach zajmujących się Holokaustem. Chce skorygować błędy, które pojawiły się w publikacjach instytutu Yad Vashem z Jerozolimy oraz Muzeum Holokaustu z Waszyngtonu.

Krwawa środa w Olkuszu - mieszkańcy miasta zmuszeni do leżenia na bruku. By According to the description in the book, one of these authors: Stefan Bałuk, Władysław Choma, Tadeusz Kinowski, Stanisław Kopf, Bolesław Malmurowicz, Stefan Józef Stryjniak, Dawi

Chodzi o notatki dotyczące olkuskiej "Krwawej Środy", czyli akcji pacyfikacyjnej, która była odwetem za zamordowanie niemieckiego żandarma.

Jakie konkretnie błędy wytyka autorom burmistrz? Po pierwsze w Encyklopedii Obozów i Gett wydanej przez Muzeum Holokaustu w haśle "Olkusz" zanotowano, że Żydzi byli jedynymi ofiarami Krwawej Środy. Tymczasem - jak zwraca uwagę Roman Piaśnik - wówczas byli prześladowani wszyscy mieszkańcy Olkusza, zarówno Polacy jak i Żydzi. Mężczyźni w wieku od 15 do 55 lat. Autorzy piszą też, że w akcji odwetowej za zamordowanie żandarma Niemcy zamordowali 20 olkuskich Żydów. Tymczasem wśród ofiar byli więźniowie, którzy zostali przywiezieni do miasta z więzień z Sosnowca i Mysłowic - to wyłącznie Polacy. Lista ich nazwisk jest od lat znana historykom. Podobny błąd znalazł się na stronie instytutu Yad Vashem oraz w książce historia zdarzeń. W niej autorzy pomylili też daty odwetowej egzekucji na mieszkańcach Olkusza. 

To nie pierwsze interwencje w tej sprawie. Wcześniej w sprawie nieścisłości do instytucji pisał dr Adam Cyra, pochodzący z Olkusza historyk. 

 

 

(Marek Mędela/ew)

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 4

Krak

Piątek, 11 sierpnia 2017, 14:08

Jak są Żydzi tacy mądrzy to może powiedzą gdzie leżą rozstrzelani mieszkańcy Olkusza, ofiary Krwawej Środy?

Odpowiedz

krakus

Piątek, 11 sierpnia 2017, 09:03

@kozucha

Dobrze mówisz, ja dodam że to są powielane wierutne kłamstwa. Za kilkanaście lat będą uczyć że w Polsce to połowa Żydów żyła, prawie wszystkich zabili naziści (kojarzenie nazista=Polak, bo i obozy Polskie), a na dodatek dzięki żerowaniu Polaków na Żydach rozmnożyli się oni z 15 do 30mln. Cuda cuda powiadają.

Odpowiedz

NSZ

Piątek, 11 sierpnia 2017, 08:14

Z jednej strony: Zw. Gmin Wyzn. Żydowskich w Polsce; antysemityzm to wpis p. Ogórek o zmianie nazwiska M. Borowskiego z Berman (proszę sprawdzić samemu czy to prawda). Z drugiej; burmistrz wytyka błędy żydowskich organizacji zajmujących się historią (też jest w źródłach). Czyli czysty polski antysemityzm. Tylko czekać jak Wyborcza będzie przepraszać Żydów za burmistrza Olkusza!

Odpowiedz

kozucha

Czwartek, 10 sierpnia 2017, 18:59

Nie "błędy " tylko "kłamstwa".

Odpowiedz