|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Barbórka w Brzeszczach z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i wicepremier Beaty Szydło

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i wicepremier Beaty Szydło we wtorek w Brzeszczach odbyły się główne uroczystości barbórkowe. 4 grudnia to dzień patronki górników - św. Barbary.

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Uroczystość rozpoczęło spotkanie w cechowni kopalni Brzeszcze, gdzie górnikom życzenia złożyły władze kopalni. Później górnicy przeszli w pochodzie z orkiestrą dętą do kościoła świętego Urbana w Brzeszczach. Tam mszę odprawił biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.

 

 

Prezydent Andrzej Duda: nie pozwolę, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo

Dopóki ja pełnię w Polsce urząd prezydenta, nie pozwolę, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo - oświadczył prezydent Andrzej Duda podczas akademii. Prezydent podkreślił, że polski przemysł wydobywczy i górnictwo stanowią "jeden z fundamentów polskiej gospodarki", stanowią o bezpieczeństwie energetycznym kraju, oraz są "w ogromnym stopniu" gwarancją jego suwerenności energetycznej.

Andrzej Duda nawiązał w tym kontekście do trwającej w Katowicach konferencji klimatycznej COP24. "Jesteśmy na niej, jesteśmy jej organizatorem, ale jesteśmy tam także po to, żeby mówić prawdę w sposób wolny od poprawności politycznej dyktowanej bardzo często przez obce - nie nasze, niepolskie - interesy" - mówił.

"Oczywiście jest kwestią niezwykle ważną rozwijanie naszego kraju pod względem gospodarczym, pod względem przemysłowym, jest sprawą absolutnie fundamentalną prowadzenie badań rozwojowych, wprowadzanie innowacji do naszej gospodarki, także w zakresie przemysłu wydobywczego, jak również i wykorzystania węgla dla energetyki" - zaznaczył Duda.

Jednocześnie dodał, że "chcemy realizować niezwykle ważną zasadę zrównoważonego rozwoju", która mówi, by działać "w taki sposób, aby w miarę możliwości w jak największym stopniu zachować otaczające nas środowisko, przede wszystkim środowisko naturalne, dla przyszłych pokoleń".

"Nie będę tutaj debatował ani dyskutował z naukowcami, jaki jest rzeczywisty wpływ człowieka na otaczający nas świat, przede wszystkim myślę tutaj o klimacie. Ale jedno jest pewne: jeżeli możemy doprowadzić do tego, że mniejsze będziemy, jako ludzie, wywierali skutki na klimat i tą otaczającą nas rzeczywistość przyrodniczą, to ja powiem, to tym lepiej" - przekonywał prezydent.

Andrzej Duda w wystąpieniu wskazał na jedną z proponowanych deklaracji COP24 - Just Transition, mówiącej o "sprawiedliwym i solidarnym zmienianiu świata w sensie przemysłowym, po to, aby w jak największym stopniu oszczędzić klimat". "To oznacza przede wszystkim uwzględnianie w tym wszystkim interesów społeczeństw, uwzględnienie interesów ludzi, miejsca pracy, dbałość o rodzinę, o to wszystko, co jest naszą codziennością" - mówił. Jak podkreślił, to „nie sztuka wszystko zlikwidować i zostawić ludzi bez pracy, zostawić państwo bez zaplecza i załamać gospodarkę".

Prezydent nawiązał też do swego poniedziałkowego wystąpienia podczas COP24. Mówił, że polska gospodarka w istotnym stopniu opiera się na węglu i to się nie będzie zmieniało. "Ona nadal będzie się opierała na węglu, oczywiście będziemy realizować mix energetyczny, będziemy realizować naszą strategię, ale węgiel w Polsce jest i będzie" - podkreślił Duda. Dodał, że węgiel to największy skarb Polski i mamy jego największe zasoby w Europie. "Proszę się nie martwić, dopóki ja pełnię w Polsce urząd prezydenta, nie pozwolę na to, aby ktokolwiek zamordował polskie górnictwo" - oświadczył.

Wicepremier Beata Szydło, która jest mieszkanką gminy Brzeszcze, podkreśliła, że najczęściej o górnictwie dyskutuje się w wymiarze globalnym, ale należy pamiętać także o górnikach i mieszkańcach gmin górniczych. „My tutaj doskonale wiemy, że rachunek ekonomiczny nie jest jedynym, który powinien decydować, gdy rozmawiamy o rozwoju, o gospodarce. Poza nim bardzo ważne są sprawy ludzkie, społeczne. (…) Dbając o środowisko musimy też dbać o sprawy ludzkie” – mówiła.

 

Ważnym punktem uroczystości było podpisanie porozumienia między grupą Tauron, do której należą małopolskie kopalnie w Brzeszczach i Libiążu, a zakładami górniczo-hutniczymi Bolesław z Bukowna. Ma ono gwarantować pracę w kopalniach Tauronu górnikom z zamykanej właśnie kopalni cynku i ołowiu Pomorzany.

 

 

(Marek Mędela, PAP/ko)

23%
77%