|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Został tylko rok do wejścia w życie zakazu palenia węglem i drewnem. Co do tej pory zrobiono?

Od 1 września 2019 roku w Krakowie wprowadzony zostanie całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Przez 5 lat mieszkańcy stolicy Małopolski mogli wymieniać kotły węglowe korzystając z miejskich dotacji i dopłat do rachunków za ogrzewanie.

Posłuchaj rozmowy z Pawłem Ścigalskim

Fot. M. Lasyk

- Przez ostatnie 3, 4, 5 lat udało nam się zlikwidować ponad 16 tysięcy palenisk węglowych. Jesteśmy niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o finansowanie tego typu inwestycji i o zaangażowanie mieszkańców - mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw jakości powietrza.

Do likwidacji zostało 9-10 tysięcy palenisk, z czego około 6 tysięcy powinno zniknąć w tym roku. 

Od września 2019 roku straż miejska będzie wystawiała mandaty o wysokości 500 zł za palenie w piecach węglem i drewnem lub kierowała sprawy do sądu. Zakaz dotyczy również domowych kominków. 
 

 


Joanna Orszulak/łk

40%
60%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 41

Krzysiek

Piątek, 15 marca 2019, 17:54

@Adamo

Przecież smog nie tylko od palenia w piecach ale też z rur wydechowych aut. I dlatego taki Bangladesz przoduje w nieczystym powietrzu choć zimy tam nie mają ale ruch kołowy niesamowity.

Odpowiedz

Niedziela, 10 marca 2019, 07:13

Jak to morzliwe tak jak pali się drewbem i komu to pszeszkadza i dlaczego

Odpowiedz

Niedziela, 10 marca 2019, 07:09

To w koncu czy paluć w piecah kto to wymyslił i dlaczego niepalić drzewem

Odpowiedz

Marek

Środa, 20 lutego 2019, 12:27

@Piotr

Przyjedzie samochód i zabierze twoje drzewo za darmo.Przerobią go na pallet,a Ty kupisz swoje drewno,abyś mógł palić w piecu ekologicznie. To jest czysty zysk.

Odpowiedz

Adamo

Wtorek, 19 lutego 2019, 10:33

@Rafał

Widac ze nie masz podstawowej w tym zakresie wiedzy.

Odpowiedz

Adamo

Wtorek, 19 lutego 2019, 10:31

@Franciszek

Dokladnie.

Odpowiedz

Adamo

Wtorek, 19 lutego 2019, 10:31

Niezle bzdury piszesz.

Odpowiedz

Adamo

Wtorek, 19 lutego 2019, 10:30

@ciekawy krakus

Od kiedy w lecie masz smog???? Hahaha ;)

Odpowiedz

Adamo

Wtorek, 19 lutego 2019, 10:29

@Lukasz

Dokladnie

Odpowiedz

Adamo

Wtorek, 19 lutego 2019, 10:28

@zimi

Brawo. Pelna zgoda.

Odpowiedz

+

Środa, 13 lutego 2019, 23:33

wszystko to nie trzyma się kupy, zliwidowano już ok. 20 tys. palenisk węglowych a poprawy nie widać ani odrobinę , wygląda na to że było dużo krzyku a wyszła lipa.....

Odpowiedz

Piotr

Poniedziałek, 28 stycznia 2019, 11:32

Co zrobić w przypadku kiedy wiatr złamie u mnie na mojej prywatnej działce w Krakowie drzewo o kubaturze 5 metrów sześciennych drewna? W jaki sposób mam się tego drewna pozbyć? pojemnik na odpady to 120 litrów czyli potrzebuję ok 40 pojemników MPO żeby drewno wywieźć z działki czyli wywożąc w odstępach dwutygodniowych(MPO) to około dwa lata a dodając śmieci z tomu to pewnie cztery lata. Zgodnie z uchwałą mogę spalić drewno na działce w formie ogniska a nie mogę go zanieść do domu i spalić w kominku. Jak spalę przed domem na ognisku to dom będę musiał ogrzać gazem, który też emituje CO2 i inne związki, czyli zanieczyszczę podwójnie. Gdzie tu logika???

Odpowiedz

aaa

Poniedziałek, 7 stycznia 2019, 23:07

kominki mają swój urok i nawet to ludziom zabiorą. Niedługo oddychanie będziemy mieć regulowane ustawą, bo za dużo tlenu zużyjemy. Wiek XXI kreuje się na wiek absurdów. Zabrano ludziom a co zrobiono, żeby w mieście nie było korków. No, ale to piece :(

Odpowiedz

zimi

Poniedziałek, 7 stycznia 2019, 12:50

Mieszkam w Krakowie od urodzenia, a od paru lat codziennie sprawdzam stacje pomiarowe w naszym mieście. Śmieszą mnie teksty ludzi, którzy twierdzą, że w lecie jest podobne zanieczyszczenie jak w zimie... Jest to kompletna bzdura! Owszem - zdarzały się okresy letnie, w których słupki robiły się czerwone, ale była to raczej wina warunków atmosferycznych, które zanieczyszczenia komunikacyjne kumulowały w mieście. W większości przypadków jednak, powietrze w Krk jest w lecie bardzo dobre (zielono lub co najwyżej żółto), a przecież ruch samochodowy jest taki sam. Już w 2018 roku doszło do zauważalnej poprawy jakości powietrza w naszym mieście. Stany stężenia PMów rzadko sięgają ponad 400%, a jeszcze w lutym 2017 na Dietla notowano 1200%. Kraków w tym momencie nie jest już najbardziej zanieczyszczonym DUŻYM miastem w Polsce, a w dodatku nigdy nie był najbardziej zanieczyszczonym w Polsce. Wystarczy spojrzeć na Rybnik, Żywiec - tam jest dopiero masakra. Podsumowując - uchwała jest bardzo dobra i już przynosi korzyści, a będzie jeszcze lepiej.

Odpowiedz

Lukasz

Niedziela, 6 stycznia 2019, 07:46

To sie przenies so bloku.

Odpowiedz

Lukasz

Niedziela, 6 stycznia 2019, 07:46

@ciekawy krakus

Widac żeś przyjezdny. W lecie nie ma smogu.

Odpowiedz

stary krakus

Środa, 19 grudnia 2018, 15:41

a jaki to \akt prawny o tym mówi bo jak w pisuje kto to uchwalił to czytam tylko o ustawie antysmogowej dla małopolski

Odpowiedz

ciekawy krakus

Środa, 12 grudnia 2018, 13:46

Skąd się bierze smog w Krakowie w lecie jak nikt nie pali w piecach. Czy to nie jest przypadkiem wilka ściema?

Odpowiedz