|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zielone do czarnego, szkło do zielonego. Uczymy się nowych zasad segregacji śmieci

1 kwietnia wejdą w życie nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów. Trzeba będzie na nowo nauczyć się rozdzielać domowe śmieci, a w wielu przypadkach dostawić kolejny kosz. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania prowadzi akcję edukacyjną, rozdaje ulotki, dostarcza już do domów nowy harmonogram odbioru odpadów, ale te budzą nadal wiele pytań.

posłuchaj materiału Katarzyny Maciejczyk

fot: Pixabay

- Nie wiemy jeszcze, jak to jak to zorganizować - mówią mieszkańcy miasta. - Czy mamy to do czegoś zbierać, to jest nierealne, zwłaszcza w blokach, gdzie są zsypy.

Zmieni się niby niewiele, ale jednak całkiem sporo. Papier, który dotychczas trafiał do żółtego kubła - teraz będzie miał swój osobny pojemnik - tłumaczy Piotr Odorczuk z MPO: W pojemniku żółtym zostanie metal i plastik, zielony to szkło, pojawi się nowy, brązowy pojemnik na bioodpady, czyli resztki kuchenne i pojemnik szary lub czarny na to, co się nie mieści do pozostałych.

Do resztek jedzenia i obierków nie można wrzucać jednak mięsa, wędlin, kości i ości ryb, do papieru - lakierowanej tektury z opakowań, do śmieci zmieszanych - nie mogą trafiać resztki styropianu budowlanego, a do szkła - rozbite talerze.

- Zdajemy sobie sprawy, że to będzie trudne, bo twórcy produktów nie ustają w wysiłkach, tworząc kolejne opakowania z różnych materiałów, łącząc je -
mówi Odorczuk - dlatego pomyłki w segregacji są przewidziane, a surowce i tak trafią później do szczegółowej segregacji np. pod względem koloru szkła albo typu tworzywa sztucznego.

- To uciążliwe, ale potrzebne - mówi doktor Tomasz Bator zajmujący się edukacją ekologiczną. - Po prostu więcej materiałów uda się nam skierować do recyklingu.Jeżeli nie wykorzystywalibyśmy surowców z odpadów, to coraz bardziej wykorzystywalibyśmy surowce naturalne, które kiedyś mogą się wyczerpać. Poza tym, wykorzytując syrowce wtórne, oszczędzamy energię.

Kolejne zmiany wymuszone przez nowe przepisy to większa częstotliwość odbioru odpadów - na ulicach osiedli domów jednorodzinnych pracownicy MPO będą pojawiali się nawet 4 razy w tygodniu. Odpady biodegradowalne będą odbierane sprzed domów raz w tygodniu, a kubły po nich będą myte przez odbierających.

MPO jest gotowe odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące nowych zasad segregacji odpadów. Można je zadać również za pośrednictwem Radia Kraków - np. w komentarzach na stronie internetowej. W przyszłym tygodniu, jeszcze przed wejściem w życie zmian, postaramy się na wszystkie odpowiedzieć.

 

 Katarzyna Maciejczyk/bp

24%
76%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 56

Ona

Poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 18:21

Ponoć odpady zmieszane (pamiętam, bo zdziwiłam się, że nie bio).

Odpowiedz

słuchacz

Poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 07:34

Nie no już bez przesady , ziemie to można wyrzucić na jakiś skwer nawet , nie trzeba tego do kosza specjalnego

Odpowiedz

Sobota, 30 marca 2019, 10:21

Gdzie wyrzucać ziemię z doniczek po przesadzanych kwiatkach?

Odpowiedz

azagoth

Piątek, 29 marca 2019, 18:29

Ja tam będę segregował po swojemu. Nie będę się zastanawiał czy papier był lakierowany czy nie i czy na butelce pet jest folia czy cokolwiek innego . Szkoda czasu. Niech oni się ty martwią

Odpowiedz

Obywatel

Piątek, 29 marca 2019, 17:41

Gdzie wrzucić opakowanie styropianowe pozostałe po jedzeniu na wynos?

Odpowiedz

Wojciech

Piątek, 29 marca 2019, 16:50

Kiedy dostaną domki jednorodzinne worki

Odpowiedz

Cykoria

Czwartek, 28 marca 2019, 19:05

Z gazet ponoć należy usuwać litery i w przypadku farby sojowej umieszczać je w koszu bio, w przypadku numerów archiwalnych konieczne zawezwanie służb obrony cywilnej ze względu na obecny ołów. Natomiast sadzę użytą do uzyskania farby czarnej należy utylizować do odpadów zmieszanych.

Odpowiedz

e-book

Czwartek, 28 marca 2019, 18:58

A czemu pampersy do szkła i porcelany? Kupę trzeba wyjąc do bio?

Odpowiedz

Wróżka - Śmieciuszka

Czwartek, 28 marca 2019, 16:44

Przeczytałam , już się uśmiałam. Teraz biorę się do pracy magisterskiej z segregowania odpadów i materiałoznawstwa , bo muszę dokładnie poznać strukturę i budowę oraz skład chemiczny wyrzucanych odpadów . Muszę też niezwłocznie rozpocząć kurację odchudzającą , bo w mojej małej kuchni nie zmieszczę się z co najmniej pięcioma pojemnikami na śmieci. Brawo, uważam ,że pomysł jest przedni . Będę mieć nowe hobby i mało wolnego czasu na głupoty. Pozdrawiam

Odpowiedz

krakowianin

Czwartek, 28 marca 2019, 16:00

Mieszkam w domu, do tej pory segregowaliśmy, ale teraz już nie dziękujemy. Będę sobie robił śmietnik z domu i moze altanke na kubły wybuduję ? Po to wybudowano spalarnie za miliony zł aby syf spalić, a po drugie niech wybudują sortownie i pracownicy MPO to powinni sortować, ale najtaniej rękami obywatela wykonać prace.

Odpowiedz

segregator 80 letni

Czwartek, 28 marca 2019, 14:56

mieszkam w bloku na 4 pietrze jestem w tzw.wieku kwiecie .wynoszę odpady gdy wychodzę na zakupy do sklepu.Pytanie czy śmieci mam segregować w śmietniku jeżeli tak to czy dostanę rękawice jednorazowe na każdy dzień? Czy mam segregować do kilku worków w mieszkaniu jeżeli tak czy dostanę na każdy dzień worki bo mnie nie nie stać abym kupował tyle worków w miesiącu.

Odpowiedz

Czwartek, 28 marca 2019, 13:44

Jakie mycie ludzie co wy gadacie, nie trzeba myć, pojemnik ma być po prostu pusty!

Odpowiedz

Czwartek, 28 marca 2019, 13:40

Mogę oddać słoik z naklejoną etykietą? Czy muszę ją oderwać? I gdzie powinno wrzucić się zużyte szczoteczki do zębów, gąbki do zmywania?

Odpowiedz

Kabaret

Czwartek, 28 marca 2019, 09:54

Macie UE. Za chwilę nie będzie można krytykować idiotyzmów.

Odpowiedz

podatnik

Środa, 27 marca 2019, 22:21

Im za co MY płacimy?

Odpowiedz

normalność

Środa, 27 marca 2019, 20:44

@paranoja a nie ekologia - paranoja to jest to co piszesz

Odpowiedz

Środa, 27 marca 2019, 20:43

gdzie mam wyrzucić spleśniałą cytrynę, pomidora? spleśniały chleb? bio?

Odpowiedz

Marek

Środa, 27 marca 2019, 20:38

@Ola

Skoro mieszkańcy chcą mieć nadal zsyp i nie chcą segregować śmieci to będą płacić nie 15 zł za osobę tylko 60 zł za osobę i po problemie

Odpowiedz

LeO

Środa, 27 marca 2019, 16:35

M-PO czy to nie jest podejrzane?

Odpowiedz