|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zielone do czarnego, szkło do zielonego. Uczymy się nowych zasad segregacji śmieci

1 kwietnia wejdą w życie nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów. Trzeba będzie na nowo nauczyć się rozdzielać domowe śmieci, a w wielu przypadkach dostawić kolejny kosz. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania prowadzi akcję edukacyjną, rozdaje ulotki, dostarcza już do domów nowy harmonogram odbioru odpadów, ale te budzą nadal wiele pytań.

posłuchaj materiału Katarzyny Maciejczyk

fot: Pixabay

- Nie wiemy jeszcze, jak to jak to zorganizować - mówią mieszkańcy miasta. - Czy mamy to do czegoś zbierać, to jest nierealne, zwłaszcza w blokach, gdzie są zsypy.

Zmieni się niby niewiele, ale jednak całkiem sporo. Papier, który dotychczas trafiał do żółtego kubła - teraz będzie miał swój osobny pojemnik - tłumaczy Piotr Odorczuk z MPO: W pojemniku żółtym zostanie metal i plastik, zielony to szkło, pojawi się nowy, brązowy pojemnik na bioodpady, czyli resztki kuchenne i pojemnik szary lub czarny na to, co się nie mieści do pozostałych.

Do resztek jedzenia i obierków nie można wrzucać jednak mięsa, wędlin, kości i ości ryb, do papieru - lakierowanej tektury z opakowań, do śmieci zmieszanych - nie mogą trafiać resztki styropianu budowlanego, a do szkła - rozbite talerze.

- Zdajemy sobie sprawy, że to będzie trudne, bo twórcy produktów nie ustają w wysiłkach, tworząc kolejne opakowania z różnych materiałów, łącząc je -
mówi Odorczuk - dlatego pomyłki w segregacji są przewidziane, a surowce i tak trafią później do szczegółowej segregacji np. pod względem koloru szkła albo typu tworzywa sztucznego.

- To uciążliwe, ale potrzebne - mówi doktor Tomasz Bator zajmujący się edukacją ekologiczną. - Po prostu więcej materiałów uda się nam skierować do recyklingu.Jeżeli nie wykorzystywalibyśmy surowców z odpadów, to coraz bardziej wykorzystywalibyśmy surowce naturalne, które kiedyś mogą się wyczerpać. Poza tym, wykorzytując syrowce wtórne, oszczędzamy energię.

Kolejne zmiany wymuszone przez nowe przepisy to większa częstotliwość odbioru odpadów - na ulicach osiedli domów jednorodzinnych pracownicy MPO będą pojawiali się nawet 4 razy w tygodniu. Odpady biodegradowalne będą odbierane sprzed domów raz w tygodniu, a kubły po nich będą myte przez odbierających.

MPO jest gotowe odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące nowych zasad segregacji odpadów. Można je zadać również za pośrednictwem Radia Kraków - np. w komentarzach na stronie internetowej. W przyszłym tygodniu, jeszcze przed wejściem w życie zmian, postaramy się na wszystkie odpowiedzieć.

 

 Katarzyna Maciejczyk/bp

24%
76%