|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zieleń znika z Krakowa. Widać to wyraźnie na zdjęciach satelitarnych

W centrum Krakowa w zaledwie trzy lata ubyło 6% zieleni i widać to z kosmosu. Zniknęło prawie dwa i pół kilometra kwadratowego terenów zielonych. Porównując - to tyle co 275 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Te wnioski to wynik pracy i hobby doktorantki geografii z Uniwersytetu Jagiellońskiego - Ewy Grabskiej.

posłuchaj materiału Katarzyny Maciejczyk

fot z fb - Polska z Sentinela

Analizuje i porównuje zdjęcia satelitarne ziemi z różnych lat, bo patrząc na ziemię z poziomu orbity ziemskiej można zobaczyć więcej. Jak mówi, kiedy spacerujemy po Krakowie widzimy, że tam gdzie była kiedyś zieleń, dziś buduje się nowe domy, ale trudno oszacować jak dużo zieleni ubyło. Pobierając darmowe zdjęcia z Sentinela i porównując te dawniejsze i te dzisiejsze, widać to wyraźnie.

Trudno powiedzieć czy 6-procentowy ubytek to dużo czy mało, bo z jednej strony zieleń jest w Krakowie bardzo potrzebna, ale z drugiej, inwestycje - jak np. łącznica na Zabłociu - są także potrzebne.

Największe ubytki na mapie Krakowa przygotowanej przez Ewę Grabską to okolice ulicy Rakowickiej, Alei Pokoju na krakowskim Dąbiu, Stadionu Wisły koło Błoń i terenu na którym powstała łącznica kolejowa na Zabłociu.

 

Katarzyna Maciejczyk/bp

78%
22%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 25

Krakuska

Piątek, 7 września 2018, 15:11

@Konrad Myślik

Ja mam w 1000% potwierdzone dowody na notoryczne zanieczyszczanie rzeki prądnik, tak samo jak dłubni i Sudołu dominikańskiego, wzdluz tych rzek, rownie notorycznie niszczy sie zielen przybrzezna i otoczenie, zbocza zajezdza sie traktorami i inne chore pomysly... A pan z RZGW widocznie nie zbyt czesto obcuje z przyroda, skoro o takich rzeczach pan nie wie (albo udaje ze nie wie?) . Jesli jednak uwaza pan, ze to wymysły i rzeczy takie sie absolutnie noe dzieja, to po 1- prosze sie udac nad zbiornik zeslawice,ktory to przepompowywuuje wode,i prosze przejsc sobie ten malutki fragment - wzdluz obu zbiornikow i zobaczyc jak wyglada woda, ktora byc moze, leci z panskiego kranu w kuchni czy lazience; po 2 - jesli faktycznie sie pAn tym interesuje, to proszę o kontakt

Odpowiedz

Konrad Myślik

Poniedziałek, 18 czerwca 2018, 01:36

Tajemniczy Nieznajomy? Kiedy już zdoła Pani/Pan odzyskać imię i nazwisko, to zapraszam do instytucji Wody Polskie, RZGW w Krakowie. Pani / Pana rewelacje bardzo nas interesują, zwłaszcza, jeśli mają jakieś poważne i sprawdzalne źródła. Ilekroć natrafi Pani/ Pan na coś podobnego, to proszę niezwłocznie powiadomić Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, dla którego opisane zagrożenia to chleb powszedni. Czystość polskich rzek bardzo nam leży na sercu, a wędkarze (zapewne i Pani/Pan) są zwykle naprawdę dobrze poinformowani - bo wiedzą najszybciej. Ponadto Dłubnia jest jednym z ujęć wody dla sieci komunalnej Krakowa i te informacje powinny w związku z tym trafić do MPWiK. Warto też ustalić, o którym Sudole mowa - bo w samym Krakowie są dwa. Stradomka płynie daleko od Krakowa ale oczywiście interesuje nas tak samo jak i "krakowskie" dopływy Wisły. Z poważaniem Konrad Myślik, Wody Polskie - RZGW w Krakowie

Odpowiedz

Juvenia

Piątek, 18 maja 2018, 21:14

Polecam porównać stan obecny z rokiem 1965 i 1996 na stronie: juvenia.info/krakow/

Odpowiedz

krakus

Piątek, 18 maja 2018, 19:03

Gdzie tu rozwój ? , jak by jeszcze nowe linie tramwajowe budowali, nowe parkingi na pętlach przy autostradzie , w ogóle gdzie obwodnica północna , dalej w lesie , jedyne co robią to dają zarobić deweloperom którzy koszą frajerów na miliony

Odpowiedz

mieszkanka

Piątek, 18 maja 2018, 19:00

Wybierzmy na kolejną kadencję pana Majchrowskiego to zniknie cała zieleń

Odpowiedz

Piątek, 18 maja 2018, 17:42

A co ze sciekami wplywajacymi regularnie do rzek takich jak Bialucha, sudol, stradomka, Dlubnia, Serafa, Drwinka i wiele innych juz nei mowie o bezposrednio do wisly niszczac setki tysiecy ryb, uniemozliwiajac tarlo i niszczac srodowiska dla zagrozonych gatunkow !!!! ja sie pytam !!!

Odpowiedz

Agnes007

Piątek, 18 maja 2018, 17:15

Czekam na zmianę betonowego Jacka i spółki w najblizszych wyborach. I na wybór proekologicznego prezydenta

Odpowiedz

Ola@#%

Piątek, 18 maja 2018, 15:42

Poziom ignorancji i szkodnictwa administracji Majchrowskiego w tej kwestii jest porażający. To władza z betonu, dosłownie i w przenośni

Odpowiedz

asdf34

Piątek, 18 maja 2018, 13:56

Precz z Majchrowskim i jego kliką. Wybory blisko!

Odpowiedz

zuza

Piątek, 18 maja 2018, 13:36

Jak również rozwojem infrastruktury drogowej

Odpowiedz

Piątek, 18 maja 2018, 13:13

Rozwój miasta jest związany z ubytkiem terenów zielonych.

Odpowiedz

Piątek, 18 maja 2018, 10:45

Przecież to pracownik Majchrowskiego.

Odpowiedz

Piątek, 18 maja 2018, 10:30

@Ciekawy

Sitwa Majchrowskiego. Kempf nie wziol się z powietrza.

Odpowiedz

Polska z Sentinela

Piątek, 18 maja 2018, 09:36

@rex

Adres jest na podpisie pod zdjęciem.

Odpowiedz

Wkurz

Piątek, 18 maja 2018, 09:11

Beton zalewa Kraków, deweloperzy rządzą w magistracie? Prezydencie Majchrowski, pora odejść...

Odpowiedz

Ciekawy

Piątek, 18 maja 2018, 09:10

A kogo to niby wina jak nie Dyrektora Zieleni. Ciekawe co za lobby za nim stoi ? Kto go niesie ?

Odpowiedz

Klopsik

Piątek, 18 maja 2018, 08:27

PO razem z prezydentem JM wycinają puszczę w Krakowie ! Gdzie Timmermans !

Odpowiedz

Krak

Piątek, 18 maja 2018, 08:17

A Majchrowski mydli oczy mieszkańcom mini parkami. Wstyd.

Odpowiedz

rex

Piątek, 18 maja 2018, 06:36

Gdzie można zobaczyć całość opracowania tj źródło. Chętnie przeczytam całość.

Odpowiedz

rex

Piątek, 18 maja 2018, 06:34

@Kto to nakręca?

To nie wina Kempfa który sadzi tylko urzędników z wydziału architektury którzy dają pozwolenia budowlane

Odpowiedz