Na kilkunastu planszach znalazły się zdjęcia, dokumenty z epoki, także relacje  świadków i komentarz  historyczny w polskiej i angielskiej wersji językowej.  

Ta wystawa pokazuje, że polskie państwo podziemne aktywnie włączyło się w pomoc swoim  obywatelom żydowskiego pochodzenia  -  mówi dyrektor  Oddziału  Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr Filip Musiał. Wystawa pokazuje historię Żegoty, która była instytucjonalną formą pomocy ludności żydowskiej. Rada była afiliowana przy polskim państwie podziemnym i była dowodem na to, że podziemna Rzeczpospolita nie pozostawiła polskich obywateli żydowskiego pochodzenia samym sobie, ale po rozpoczęciu przez Niemców akcji "Reinhardt" starała się na tyle, na ile było możliwe w warunkach okupacyjnych, udzielać pomocy.


Wystawa IPN  "Żegota- Rada Pomocy Żydom  otwarta została równocześnie  w gmachach  Poczty  w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Gdańsku i Krakowie

 

 Poczta Polska bardzo mocno wpisuje się we wszystkie  historyczne  i rocznicowe inicjatywy  - podkreśla  Tomasz Dąbrowski członek Zarządu Poczty Polskiej i dodaje, że Poczta ma ambicje być propagatorem kultury, pamięci narodowej a ten rok jest bardzo ważny, bo to rok setnej rocznicy odzyskania niepodległości, ale również 460-lecia samej Poczty. Będzie więc wiele wydarzeń, nie tylko wystawy, ale też inauguracja znaczków poświęconych pamięci narodowej. 

W sobotę 24 marca Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczek "Rok Ireny Sendlerowej", która kierowała referatem  dziecięcym Żegoty .
Ekspozycja  "Żegota  - Rada Pomocy Żydom" została przygotowana  przez IPN w 75.rocznicę  powołania do życia  organizacji,  a także z okazji uchwalonego przez Sejm RP  i  obchodzonego po raz pierwszy w tym roku  24 marca  Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

 

Jolanta Drużyńska/bp