Osoby, które w ramach noworocznej zbiórki chcą pomóc futrzakom ze schroniska, mogą do piątku przynosić do urzędu miasta przy pl. Wszystkich Świętych karmę, ręczniki, koce, legowiska, psie i kocie zabawki i inne zwierzęce akcesoria. Dary należy zostawiać w godzinach pracy urzędu w specjalnym koszu stojącym przy portierni w holu.

"Zwierzaki w schronisku potrzebują naszej pomocy nieustannie. Liczy się wszystko – karma, ręczniki, koce, legowiska… Trwa zbiórka dla podopiecznych z krakowskiego schroniska" - napisał na Facebooku prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Jak poinformowało Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami (KTOZ), dzięki zbiórce w ubiegłym roku do potrzebujących psów i kotów trafiło w sumie 100 kg karmy oraz miski, smycze, obroże, koce i ręczniki.

W ostatnich tygodniach krakowskie schronisko, aby poprawić swoją sytuację w czasie pandemii, zorganizowało także licytację "Klikanie na SZCZekanie" i sprzedaż kalendarzy.

Miasto Kraków podkreśliło w komunikacie, że los zwierząt nie jest mu obojętny, a zapewnienie opieki tym bezdomnym należy do zadań własnych gminy. Corocznie do końca marca radni uchwalają "Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt".

W mieście troską otoczone są m.in. dzikie koty – ich dobro także uwzględnia przygotowany projekt programu na ten rok.

Zgodnie z szacunkami magistratu, na terenie miasta może być ponad 2,5 tys. wolno żyjących kotów. Opieka nad nimi, w tym ich dokarmianie, realizowana jest przy współpracy z organizacjami społecznymi oraz niezrzeszonymi wolontariuszami i karmicielami kotów. W ubiegłym roku za 50 tys. zł miasto kupiło karmę i rozdało ją pięciu fundacjom oraz niezrzeszonym karmicielom kotów wolno żyjących (zarejestrowanych jest ok. 150 osób, które są w stałym kontakcie z urzędnikami oraz regularnie odbierają karmę z urzędu).

Zwierzęta te są także pod opieką weterynaryjną obejmującą badania, szczepienia (przeciwko wściekliźnie, białaczce, kociemu katarowi), zabiegi pielęgnacyjne (ochrona przed pasożytami), kastrację czy sterylizację. "Faktem jest jednak, że prowadzone pilotażowo leczenie kotów wolno żyjących nie przyniosło zadowalających efektów, ze względu na brak przepisów prawnych w tym zakresie i możliwości sprawowania odpowiedniego nadzoru nad takimi badaniami przez miasto" – czytamy w komunikacie.

Aby zapobiegać bezdomności zwierząt, miasto finansuje też sterylizację lub kastrację oraz znakowanie kotów mających właściciela, a wychodzących na zewnątrz. W przypadkach pilnych, ratujących zdrowie lub życie kotów wolno żyjących leczenie prowadzone jest w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Krakowie. Można też się zgłaszać do kilku działających na terenie Krakowa organizacji prozwierzęcych.

W ramach budżetu obywatelskiego zostało zakupionych i rozmieszczonych na terenie Krakowa 350 ocieplanych budek dla kotów, ale obecnie część z nich nie jest zasiedlona. Wydział Kształtowania Środowiska na bieżąco monitoruje sytuację, jednak w tej chwili nie ma potrzeby ustawiania dodatkowych.

W okresie zimowym miasto powtarza apele do właścicieli i zarządców budynków o uchylanie okienek piwnicznych.

Zwierzętom bezdomnym zapewnione jest miejsce w schronisku – w ubiegłym roku trafiało do niego miesięcznie ok. 220 zwierząt. Promuje się adopcję zwierząt. Z inicjatywy miasta w Krakowie działają też okienka życia dla niechcianych psów i kotów.

Kraków pomaga także przetrwać ptakom w mieście. W ostatnich latach Zarząd Zieleni Miejskiej realizował projekty obejmujące umieszczenie ponad 1 tys. budek lęgowych w przestrzeni miejskiej. W miarę możliwości zabezpieczane są też naturalne siedliska występowania ptaków, a także prowadzone oględziny budynków przeznaczonych do remontu czy termomodernizacji pod kątem zamieszkiwania przez ptaki. W 2018 r. rozpoczęto akcję umieszczania tablic informujących o prawidłowym ich dokarmianiu. Cieszy się ona dużym powodzeniem wśród spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych – do tej pory umieszczono 115 takich tablic. Jednostki miejskie starają się dbać też o zabezpieczanie przezroczystych powierzchni, tj. ekranów akustycznych lub wiat przystankowych, przed kolizjami z ptakami.

Działania miasta w zakresie ochrony zwierząt to także kampanie społeczno-edukacyjne takie jak rozpoczęta w 2019 r. pod nazwą "Przybijże łapę" – poświęconą zwierzętom domowym oraz dziko żyjącym na terenie miasta.

Na stronie jestemekowkrakowie.pl można znaleźć filmy ukazujące, jak właściwie dokarmiać zwierzęta oraz informacje tłumaczące obowiązki, które spoczywają na właścicielach zwierząt domowych.

 

(PAP/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.