Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zakończyła się większość prac porządkowych wokół Szkieletora. ZDJĘCIA

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2016.08.30 14:08 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:50 )
Krakowski Szkieletor za dwa lata przestanie straszyć. Takie plany mają właściciele konstrukcji, która od ponad 40 lat pozostaje nieukończona. Wokół wieży pojawią się także cztery dodatkowe budynki o funkcji użytkowej. Jak też udało się ustalić reporterowi Radia Kraków, północna strona wieży "Szkieletora" może nieco różnić się od wersji znanej z wizualizacji.

Fot. Bartłomiej Grzankowski

Posłuchaj materiału Bartłomieja Grzankowskiego
Szkieletor: zakończyła się większość prac porządkowych
Raport z wyburzania i przebudowy Szkieletora

Na placu budowy przyszłego kompleksu biurowego zrobiło się ostatnio spokojnie. To dlatego, że zakończono już większość prac porządkowych.

"Teren pod przyszłą inwestycję jest niemal uprzątnięty. Teraz musimy zejść pod ziemię, więc prace nie będą tak widoczne dla mieszkańców. Pod ziemią są dwie kondygnacje, w których powstanie podziemny parking" - mówi Radiu Kraków Jakub Wazowicz z krakowskiej firmy GD&K, która jest współwłaścicielem "Szkieletora".

W najbliższych tygodniach teren wokół wieży ma być także uzbrojony w niezbędną infrastrukturę. Jednocześnie, właściciele rozpoczęli już poszukiwania najemców dla kompleksu biurowego, który ma stanąć w tym miejscu. Obok wieży znajdą się cztery budynki o funkcji użytkowej. Głównie, z przeznaczeniem biurowym, choć rozważane są także alternatywne rozwiązania.

"Nie mamy absolutnej pewności, że budynki te będą służyły powierzchnią na wynajem. Zwłaszcza dwa skrajne, najbliżej ulicy Lubomirskiego mają świetny potencjał hotelowy" - dodaje Wazowicz. 

Jak udało się ustalić reporterowi Radia Kraków, po przebudowie, północna strona wieży "Szkieletora" może się różnić od wersji znanej z wizualizacji. Właściciele argumentują to zmianą lokalizacji klatek schodowych i pionów wind, które zostaną przesunięte na tę stronę budynku. Liczba okien na północnej ścianie będzie prawdopodobnie ograniczona. Ale to jedyna zmiana wizualna jaką zapowiadają właściciele. "Nie przewidujemy rewolucji. Nie zmieni się kolor elewacji lub proporcje budynku" - zapewnia Wazowicz.

Wszyscy spragnieni panoramy w kierunku Miechowa będą mogli zobaczyć ten widok ze szczytu wieży. "Wiadomo że najbardziej interesujący będzie widok południowo-zachodni, w kierunku Tatr. Z drugiej strony będzie widać elektrociepłownię w Łęgu, ale i to nie jest gorszy widok, w końcu będzie można zobaczyć Kraków jak na dłoni. Szkieletor będzie najwyżej położonym punktem widokowym w mieście" - mówi przedstawiciel GD&K. 

Na szczycie wieży ma znajdować się także restauracja. Zgłaszają się już pierwsze firmy, które chcą mieć swoje biuro w ukończonym "Szkieletorze" lub w jego sąsiedztwie. To właśnie w czterech okolicznych budynkach będzie największa przestrzeń do zagospodarowania.

 

 

(Bartłomiej Grzankowski/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: 

 

Szkieletor/ fot. Marcin Kwaśny
Tak będzie wyglądał Szkieletor
Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię