Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zakończył się remont zabytkowej strzelnicy na Woli Justowskiej

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2017.08.17 07:28 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:52 )
Zabytkowa strzelnica garnizonowa, w której ćwiczyli m.in. legioniści Józefa Piłsudskiego, odzyskała dawny blask. Obiekt na krakowskiej Woli Justowskiej posłuży do celów sportowo-rekreacyjnych i wystawienniczo-konferencyjnych. Obecnie trwa przetarg, ogłoszony przez prezydenta Krakowa, na operatora budynku. Rozstrzygnięcie nastąpi prawdopodobnie pod koniec września. Zwycięzca konkursu będzie użytkował nieruchomość przez 40 lat.

Fot. Marek Lasyk

Posłuchaj materiału Dominiki Baraniec
Strzelnica na Woli Justowskiej jak nowa

W wyniku trzyletniej rewitalizacji XIX-wieczny obiekt odzyskał wygląd z czasów Józefa Piłsudskiego.

Konstrukcja jest drewniana, wysoka, jednokondygnacyjna z centralną rotundą nakrytą wielospadowym, spłaszczonym dachem i dwoma skrzydłami po bokach. Od północy pawilon ma półkolisty ryzalit. Południowa część pawilonu, z którego żołnierze strzelali i która miała otwartą konstrukcję, została zamknięta przeszkleniem.

Pod zrekonstruowanym budynkiem jest piwnica, której pierwotnie nie było. Posłuży ona jako zaplecze do obsługi nowych funkcji obiektu. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi ponad 1 tys. mkw. (powierzchnia piwnicy zajmuje 350 mkw., a parteru – 675 mkw.)

„Jesteśmy zadowoleni z efektu prac. Dały one bardzo dobry efekt wizualny i estetyczny, spodziewam się że i jakościowy, ale to pokaże czas” – powiedziała PAP Halina Rojkowska-Tasak z biura miejskiego konserwatora zabytków.

Drewniana strzelnica przy ul. Królowej Jadwigi przez lata stała zrujnowana i opustoszała, budynek ulegał degradacji. Demontaż był konieczny ze względu na konserwację drewnianych elementów i konieczność odtworzenia części, których konserwacja i ponowne wykorzystanie nie było już możliwe. Elementy drewniane konstrukcji po części są oryginalne, po części są zupełnie nowe.

Jak dowiedziała się reporterka Radia Kraków, w przygotowaniu jest film, które pokaże poszczególne etapy rewitalizacji obiektu. 

Inwestorem remontu był Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Koszt to ok. 12 mln zł, z czego większość pokryła gmina miejska Kraków. Prace współfinansował Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

Strzelnica na Woli Justowskiej została wzniesiona w latach 1886-87, a rozbudowana pod kierunkiem inż. Emila Gołogórskiego w 1898 r. Była elementem zaplecza garnizonu Twierdzy Kraków, służyła żołnierzom austriackim, a potem m.in. członkom Związku Strzeleckiego - paramilitarnej organizacji powołanej w 1910 r. W przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej doskonalili tu swoje umiejętności legioniści Józefa Piłsudskiego.

Zarówno w okresie międzywojennym, jak i po drugiej wojnie światowej, strzelnica należała do krakowskiego garnizonu. W latach 90. XX obiekt przejęła gmina miejska Kraków. Nie nadawał się już w tym czasie do użytku. 

 

W audycji "Przed hejnałem" przypomnieliśmy Państwu historię zabytkowej strzelnicy na Woli Justowskiej. Strzelnica związana jest także ze Świętem Niepodległości. W Strzelnicy tej bowiem w przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej doskonalili tu swe umiejętności legioniści komendanta Józefa Piłsudskiego. WIĘCEJ

 

 

(Dominika Baraniec,PAP/ew)

Tak przebiegała rewitalizacja zabytkowej strzelnicy Piłsudskiego
Trwają prace wewnątrz zabytkowej strzelnicy na Woli Justowskiej w Krakowie
Zabytkowa strzelnica na Woli Justowskiej została zdemontowana
Strzelnica na Woli Justowskiej na zdjęciach z pocz. XX wieku
Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 17:15

    KOMIKS | "Przesilenie" Joanny Ave Sępek

  • 17:06

    Mastercard OFF CAMERA - kino niezależne znów w Krakowie. Znamy szczegóły programu

  • 16:46

    Czy wprowadzenie zakazu sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach benzynowych ma sens?

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię