|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Z gmachu Teatru Słowackiego w Krakowie spadł fragment rzeźby

Część korpusu i głowy Komedii - jednego z grupy dzieł Tadeusza Błotnickiego zdobiących budynek Teatru Słowackiego - runęła przed drzwi wejściowe placówki. Na szczęście nikomu nic się nie stało. W tym czasie w teatrze nie odbywało się też żadne wydarzenie.

Posłuchaj, co mówi Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. J. Słowackiego

Fot. M. Lasyk

Jak zapewnia Krzysztof Głuchowski, dyrektor placówki - wszystkie kamienne elementy na fasadzie zostaną skontrolowane. "Chcemy sprawdzić, czy podobna degradacja nie postępuje w przypadku innych rzeźb. Być może to efekt działania warunków atmosferycznych, opadów deszczu, wiejącego wiatru, a może nawet smogu" - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków Głuchowski. 

Rzeźby były poddane konserwacji w latach 90. ubiegłego wieku i część, która spadła, była zrekonstruowana. Jak poinformował Michał Drewnicki, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, naprawa powinna być zrealizowana jeszcze w tym roku. "Teatr Słowackiego powinien samodzielnie znaleźć środki na obecne bieżące zabezpieczenie fragmentów, oczywiście po sporządzeniu odpowiednich ekspertyz i po oględzinach rzeczoznawcy, który oceni koszty ewentualnej naprawy" - mówi Michał Drewnicki. 

Dyrektor Głuchowski zaznacza, że powszechnie wiadomo, że gmach teatru, który jest jedną z wizytówek Krakowa powinien przejść kompleksowy remont. Pilnych prac wymaga miedziany dach, elewacja czy stolarka okienna, ale również wnętrze - tutaj konieczna jest wymiana przestarzałych instalacji czy podłogi na widowni. 

Kontrola zostanie przeprowadzone na początku przyszłego tygodnia. Dodajmy, że rzeźba, która runęła była ubezpieczona. Teatr, przy pomocy specjalistycznej firmy, planuje jej rekonstrukcję.

 

 

(Magdalena Zbylut-Wiśniewska/ew)


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

0%
100%