|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wulgarne antyukraińskie graffiti pojawiło się na ścianie jednego z krakowskich sklepów. ZDJĘCIA

Na krakowskim osiedlu Azory pojawił się antyukraiński napis. Są obraźliwe słowa, ale też symbole i obrazy. A to wszystko na ścianie jednego z osiedlowych sklepów. Na szczęście to wątpliwej jakości dzieło niebawem zniknie.

Posłuchaj materiału Bartłomieja Grzankowskiego

Fot. Marek Lasyk

Choć bazgroł na ścianie osiedlowego sklepu pojawił się kilka dni temu, to jednak wzbudził już sporo emocji. I to niestety tych negatywnych. Wandale napisali między innymi "Śmierć Ukraińcom" i narysowali obok symbol czaszki. "Obrzydliwe. Co to ma do rzeczy, czy ktoś jest Ukraińcem, Polakiem, Niemcem. Tworzenie takich napisów jest po prostu skrajnie głupie. Ci, którzy to robią, po prostu się nudzą" - mówią okoliczni mieszkańcy.

Napis ma wkrótce zniknąć. Takie zapowiedzi złożyli właściciele sklepu. Ale, jak dodaje jedna ze współwłaścicielek, Wiesława Wojdała, to nie pierwszy taki przypadek w tej okolicy. Jeszcze przed generalnym remontem budynek był notorycznie pokrywany wulgarnym graffiti. "Musieliśmy z tego powodu zrobić całkowicie nową elewację, nie dało się już tego naprawiać. Przez jakiś czas był spokój, a teraz... mam nadzieję, że to jednorazowy incydent" - mówi Wojdała. Dodaje, że, choć sklep posiada monitoring, to niestety nie obejmuje on tej pomazanej ściany, dlatego nie udało się nagrać sprawców. Napis ma być zamalowany w ciągu najbliższych tygodni.

Czy ten incydent jest przejawem szerszego problemu? "To może być zwiastun pewnego problemu, jeżeli nie położymy wcześniej temu kresu. Liczba Ukraińców w Polsce wzrasta, rozszerza się pole do pewnych napięć na gruncie etnicznym. Od nas tylko zależy, czy zdołamy to jakoś opanować" - wyjaśnia prof. Janusz Majcherek z Uniwersytetu Pedagogicznego.

Jak dodaje profesor Majcherek, może to być też przejaw ogólnego problemu ksenofobii i nietolerancji, a nie tylko kwestii relacji polsko-ukraińskich.

Zgłoszenie w sprawie obraźliwego napisu wpłynęło też do krakowskiej straży miejskiej i zostało przekazane policji, która zajmie się tą sprawą.

 

 

(Bartłomiej Grzankowski/ew)

46%
54%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 33

uk

Sobota, 8 grudnia 2018, 10:55

@gość

To wcale nie jest N, jest to znak pisany przez analfabetów, uznających się za piśmiennych, udający N.

Odpowiedz

Expolak

Sobota, 8 grudnia 2018, 00:00

To, ze tylu ich u nas to wina rzadu. Rozdaja na lewo i prawo 500 to i polakowi do roboty nie chce sie wstawac. Ukraincy wypelnili ta luke, .....niebawem beda leczyc wasze dzieci, uczyc je w szkole, albo wlepia wam mandat. W ta strone to zmierza niestety, przejma u nas co sie da, to prawdziwa epidemia .

Odpowiedz

Xxxxxx

Piątek, 7 grudnia 2018, 23:55

poznalem kiedys kilku z ua, bardzo negatywnie do nas nastawieni. Ukraincy to ogromny problem dla naszego miasta. Kto tego nie widzi jest slepy. Niestety to oni zabieraja pieniadze legalnym taksowkarzom jezdzac w nielegalnym przewozie o nazwie uber. A glupi polak korzysta i placi zlodziejom bez uprawnien!!!

Odpowiedz

Aga

Czwartek, 6 grudnia 2018, 08:37

Radio Kraków jest rozglośnią regionalną a napis pojawił się w Krakowie więc o tym mówi. Skoro twierdzisz że to antypolskie radio to posłuchaj audycji w poniedziałek i we wtorek po południu.

Odpowiedz

Nika

Środa, 5 grudnia 2018, 18:20

wiadomo w czyich rękach są media regionalne. Jak Ukraincy robią sobie torty noworodka i go tną na kawałki z podpisem Rzeź Wołyńska. To jakoś nasze anty polskie media milczą

Odpowiedz

Nika

Środa, 5 grudnia 2018, 18:17

Dokładnie.

Odpowiedz

gość

Środa, 5 grudnia 2018, 17:03

A co robi ta łódka nad "N" bo w naszym języku takich znaków się nie piszę

Odpowiedz

slawista

Środa, 5 grudnia 2018, 16:17

@Zty

No nie całkiem. Taki znaczek jest nad bukwą u, czyta się j, czyli i kratkoje. Ptaszek nad n jest w czeskim alfabecie, stąd te żarciki wcześniej :)

Odpowiedz

Środa, 5 grudnia 2018, 15:34

Taaa rosyjska literka, rosyjska prowokacja, Putin na Azorach!

Odpowiedz

Grzegorz

Środa, 5 grudnia 2018, 15:11

Drogie trolle, zdeformowana kreska bukwy nie czyni.

Odpowiedz

Zty

Środa, 5 grudnia 2018, 15:07

Co to za znaczek nad N ?!?!? To nie czasem rosyjska literka?!?!?

Odpowiedz

Grzegorz

Środa, 5 grudnia 2018, 12:24

Kurcze, znowu ten Brzetysław

Odpowiedz

wschodni wiatr

Środa, 5 grudnia 2018, 12:01

Banderowska prowokacja czy zielone ludziki?

Odpowiedz

:)))))))))

Środa, 5 grudnia 2018, 11:10

@profesor polonista

Ratunku, Czesi nas najechali, średniowiecze wraca!

Odpowiedz

profesor polonista

Środa, 5 grudnia 2018, 10:53

Zwracam uwagę na "ptaszka" nad "N" - Polacy tak nie piszą, łatwo się domyślić, w jakim języku takie oznaczenie występuje.

Odpowiedz

Środa, 5 grudnia 2018, 10:48

To nie jest graffiti tylko chamski bazgroł kibola - debila.

Odpowiedz

Środa, 5 grudnia 2018, 10:32

@krakowianinwynioslsienawiesprzezmajchra

Na wieś do pługa tam jest dobre miejsce dla zfrustrowanych.

Odpowiedz

Grzegorz

Środa, 5 grudnia 2018, 10:24

Mającna uwadze jak bardzo historia Polski i Ukrainy są powiązane, ignorancja animowego komenatora jest niepokojąca... względnie wskazuje na bycie prowokatorem

Odpowiedz

Aga

Środa, 5 grudnia 2018, 09:59

Tak się składa że gdyby nie te "nieroby "to w naszych sklepach nie miał by kto obsługiwać .Niektórzy Polacy nie chcą pracować za tak niskie wynagrodzenie. Nie można wrzucać wszystkich Ukraińców do jednego worka, to nie poważne.

Odpowiedz