|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wulgarne antyukraińskie graffiti pojawiło się na ścianie jednego z krakowskich sklepów. ZDJĘCIA

Na krakowskim osiedlu Azory pojawił się antyukraiński napis. Są obraźliwe słowa, ale też symbole i obrazy. A to wszystko na ścianie jednego z osiedlowych sklepów. Na szczęście to wątpliwej jakości dzieło niebawem zniknie.

Posłuchaj materiału Bartłomieja Grzankowskiego

Fot. Marek Lasyk

Choć bazgroł na ścianie osiedlowego sklepu pojawił się kilka dni temu, to jednak wzbudził już sporo emocji. I to niestety tych negatywnych. Wandale napisali między innymi "Śmierć Ukraińcom" i narysowali obok symbol czaszki. "Obrzydliwe. Co to ma do rzeczy, czy ktoś jest Ukraińcem, Polakiem, Niemcem. Tworzenie takich napisów jest po prostu skrajnie głupie. Ci, którzy to robią, po prostu się nudzą" - mówią okoliczni mieszkańcy.

Napis ma wkrótce zniknąć. Takie zapowiedzi złożyli właściciele sklepu. Ale, jak dodaje jedna ze współwłaścicielek, Wiesława Wojdała, to nie pierwszy taki przypadek w tej okolicy. Jeszcze przed generalnym remontem budynek był notorycznie pokrywany wulgarnym graffiti. "Musieliśmy z tego powodu zrobić całkowicie nową elewację, nie dało się już tego naprawiać. Przez jakiś czas był spokój, a teraz... mam nadzieję, że to jednorazowy incydent" - mówi Wojdała. Dodaje, że, choć sklep posiada monitoring, to niestety nie obejmuje on tej pomazanej ściany, dlatego nie udało się nagrać sprawców. Napis ma być zamalowany w ciągu najbliższych tygodni.

Czy ten incydent jest przejawem szerszego problemu? "To może być zwiastun pewnego problemu, jeżeli nie położymy wcześniej temu kresu. Liczba Ukraińców w Polsce wzrasta, rozszerza się pole do pewnych napięć na gruncie etnicznym. Od nas tylko zależy, czy zdołamy to jakoś opanować" - wyjaśnia prof. Janusz Majcherek z Uniwersytetu Pedagogicznego.

Jak dodaje profesor Majcherek, może to być też przejaw ogólnego problemu ksenofobii i nietolerancji, a nie tylko kwestii relacji polsko-ukraińskich.

Zgłoszenie w sprawie obraźliwego napisu wpłynęło też do krakowskiej straży miejskiej i zostało przekazane policji, która zajmie się tą sprawą.

 

 

(Bartłomiej Grzankowski/ew)

46%
54%