|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Władze gmin Metropolii Krakowskiej apelują o obowiązek rejestracji kotłów na paliwo stałe

O wprowadzenie obowiązku rejestracji i okresowych przeglądów kotłów na paliwo stałe apelują do premiera Mateusza Morawieckiego władze piętnastu gmin tworzących Metropolię Krakowską.

W podpisanej we wtorek petycji do premiera samorządowcy napisali, że skuteczne działania związane z likwidacją pieców na paliwa stałe wymagają wiedzy o ich liczbie i stanie technicznym. Tymczasem gminom brakuje narzędzi prawnych do pozyskania od właścicieli mieszkań i budynków informacji o sposobie ich ogrzewania.

Jak podkreślają wójtowie i burmistrzowie, bez odpowiednich narzędzi prawnych ciężko będzie prowadzić walkę o poprawę jakości powietrza. Wszystkie gminy Metropolii Krakowskiej przeprowadzają inwentaryzację palenisk węglowych, jednak w kolejnych latach dane te powinny być aktualizowane.

Samorządowcy deklarują w petycji gotowość współpracy w przypadku rozpoczęcia prac legislacyjnych.

Chcieliby, aby obowiązek rejestracji i okresowych przeglądów kotłów na paliwa stałe w prywatnych budynkach mieszkalnych został wprowadzony od września.

"Od września 2019 w Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Wiemy, jak bardzo potrzebna jest aktualna informacja o liczbie i stanie technicznym urządzeń grzewczych, dlatego Kraków wspiera gminy sąsiadujące w zabieganiu o zmiany prawne, dające możliwość pozyskania tych informacji" - mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

O przyspieszenie wymiany pieców węglowych apeluje do gmin Krakowski Alarm Smogowy.

Do Stowarzyszenia Metropolia Krakowska należą: Kraków i 14 okalających go gmin: Biskupice, Czernichów, Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki.

 

PAP/jgk

42%
58%