W podpisanej we wtorek petycji do premiera samorządowcy napisali, że skuteczne działania związane z likwidacją pieców na paliwa stałe wymagają wiedzy o ich liczbie i stanie technicznym. Tymczasem gminom brakuje narzędzi prawnych do pozyskania od właścicieli mieszkań i budynków informacji o sposobie ich ogrzewania.

Jak podkreślają wójtowie i burmistrzowie, bez odpowiednich narzędzi prawnych ciężko będzie prowadzić walkę o poprawę jakości powietrza. Wszystkie gminy Metropolii Krakowskiej przeprowadzają inwentaryzację palenisk węglowych, jednak w kolejnych latach dane te powinny być aktualizowane.

Samorządowcy deklarują w petycji gotowość współpracy w przypadku rozpoczęcia prac legislacyjnych.

Chcieliby, aby obowiązek rejestracji i okresowych przeglądów kotłów na paliwa stałe w prywatnych budynkach mieszkalnych został wprowadzony od września.

"Od września 2019 w Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Wiemy, jak bardzo potrzebna jest aktualna informacja o liczbie i stanie technicznym urządzeń grzewczych, dlatego Kraków wspiera gminy sąsiadujące w zabieganiu o zmiany prawne, dające możliwość pozyskania tych informacji" - mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

O przyspieszenie wymiany pieców węglowych apeluje do gmin Krakowski Alarm Smogowy.

Do Stowarzyszenia Metropolia Krakowska należą: Kraków i 14 okalających go gmin: Biskupice, Czernichów, Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki.

 

PAP/jgk