|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W przyszłym roku w miejscu szkieletora stanie już nowy kompleks biurowo-usługowy

Codziennie na budowie pracuje przeszło 150 osób. Inwestycja powoli nabiera kształtu – mówią przedstawiciele inwestora. Chodzi o słynnego szkieletora, który od lat straszy wyglądem przy rondzie Mogilskim w Krakowie. Powstaje tam kompleks biurowo-usługowy z hotelem. W przyszłym roku, w miejscu metalowego szkieletu, zobaczymy ponad 100-metrową wieżę, z przestrzeniami pod wynajem i punktami gastronomicznymi. Wtedy, po ponad 40 latach, ze słownika krakowian zniknie na dobre nazwa „szkieletor”.

Posłuchaj materiału Dominiki Kossakowskiej

Fot. M. Lasyk

"Obecnie na placu budowy pracuje 7 dźwigów, z czego najwyższy z nich ma 120 metrów i jest to najwyższy dźwig pracujący na terenie Krakowa. Strabag, generalny wykonawca inwestycji, podaje, że na terenie budowy może pracować jednocześnie nawet ok. 1000 osób" - podają przedstawiciele inwestora GD&K.

Nad budową góruje stalowa konstrukcja, wokół niej rośnie pokaźny kompleks 4 budynków. "Jeżeli chodzi o budynek hotelowy to prace sięgnęły już poziomu +3. W przypadku pozostałych budynków jesteśmy na kondygnacji 0. Budynki będą oddawane raczej w tym samym terminie, w 2019 roku" - dodaje Magdalena Zielińska-Warszawa z firmy GD&K.

 

Szkieletor zniknie z krajobrazu Krakowa jesienią. "Szczęśliwcy, którzy mieszkają na północy miasta, widzą szkielet osłonięty tą monolityczną betonową strukturą, która powstaje od kilku tygodni tuż przy wieży. Jesienią wieża ulegnie sporym transformacjom" - tłumaczy Jakub Wazowicz z firmy GD&K. Do przebudowy wieży, która docelowo ma mieć wysokość 102,5 m użyto technologii "ślizgu". "To swoistego rodzaju platforma, która jest unoszona do góry wraz z pojawiającymi się kolejnymi piętrami tej betonowej konstrukcji. Finalnie zostanie integralną częścia wieży, która zmieni swoje gabaryty i zostanie wydłużona w kierunku północ-południe" - mówi Jakub Wazowicz.

Krakowianie do widoku szkieletora już się przyzwyczaili, góruje on nad miastem od przeszło... 40 lat. Będziemy tęsknić? "Na pewno jest to ciekawe, tyle lat stał pusty i... samotny. To oczywiste, niewykończony budynek jest nieestetyczny, ale z drugiej strony był naszym drogowskazem i punktem orientacyjnym. I zawsze marzyło się, by tam wejść i zobaczyć wschód słońca nad Krakowem" - mówią mieszkańcy w rozmowie z reporterką Radia Kraków. Spełnienie tego ostatniego marzenia jest całkiem możliwe. Na samej górze wieży ma być przestrzeń publiczna z przeszklonym tarasem widokowym.

Budowa nowego kompleksu pochłonie 380 milionów złotych.

 

(Dominika Kossakowska/ew)

80%
20%