Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zakole Wisły w okolicy Wawelu odstrasza wyglądem. W wodzie pływa pełno puszek i butelek

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2016.06.27 08:55 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:42 )
W okolicy Krakowa tylko 3 miejsca nadają się do letnich kąpieli - ostrzega sanepid. Bezpiecznie można biwakować nad zalewem Bagry, w Przylasku Rusieckim i w Kryspinowie. Tymczasem butelki, puszki, plastikowe reklamówki pływają swobodnie po najbardziej reprezentacyjnym odcinku Wisły – w okolicy Wawelu. Codziennie obserwują to mieszkańcy i turyści. Czy najdłuższa z Polskich rzek nie zasługuje na lepsze traktowanie?

Fot. Teresa Gut

Posłuchaj co mówi Konrad Myślik z RZGW

Za czystość rzeki odpowiada Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Rzecznik prasowy RZGW Konrad Myślik powiedział, że na posprzątanie zalegających na Wiśle śmieci nie ma pieniędzy. "Po prostu potrzeba na to więcej środków. Te, które posiadamy, przeznaczamy na rzeczy poważniejsze niż estetyka. Jakkolwiek mówię rzeczy niepopularne, przedstawiam rzeczywisty obraz sytuacji" - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków Konrad Myślik. 

W grę wchodzi jednak nie tylko kwestia estetyki, a ochrony środowiska. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Paweł Ciećko, powiedział Radiu Kraków, że dbanie o czystość Wisły na tym odcinku nie należy do obowiązków Inspektoratu, a właśnie do RZGW. Koło się zamyka. 

O zdanie zapytaliśmy też MPO, które z kolei odesłało naszą reporterkę do Zarządu Zieleni Miejskiej - odpowiedzialnego za czystość Bulwarów Wiślanych. 

"Wszędzie tam, gdzie są ludzie, są śmieci. Pamiętajmy, że tam funkcjonuje gastronomia. Część śmieci spływa Wisłą i zatrzymuje się w okolicach barek, co na pewno nie wygląda estetycznie" - mówi Katarzyna Przyjemska z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. 

Właściciele barek mają obowiązek sprzątać śmieci, które znajdują się bezpośrednio przy statkach. Na te butelki i puszki, które odpłyną nieco dalej, już nie muszą zwracać uwagi. RZGW powinno przeprowadzać kontrole, ale na dodatkowe etaty dla pracowników, którzy mieliby monitorować ten odcinek Wisły... nie ma pieniędzy. 

Pieniędzy na przeprowadzenie kontroli nie ma także sanepid, który jest odpowiedzialny za sprawdzanie czystości wód. Krakowski sanepid czuwa zatem tylko nad zalewami i zbiornikami, gdzie są utworzone kąpieliska. 

"Bagry, Przylasek Rusiecki i Kryspinów - te trzy miejsca są nadzorowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Monitorujemy tam jakość wody i całą infrastrukrutę sanitarną: toalety, bary" - zaznacza w rozmowie z Radiem Kraków Elżbieta Kuras z małopolskiego sanepidu. 

Pamiętajmy jednak, że kiedyś i Wisła była kąpieliskiem, co możemy zobaczyć niestety tylko... na starych fotogafiach.

Zbliżają się Światowe Dni Młodzieży i raczej przed tą imprezą nie powinniśmy się spodziewać dodatkowego czyszczenia wody w Wiśle. "To nie jest kwestia estetyki, bo przyjeżdża ktoś ważny. Czasy malowania trawników na pochody pierwszomajowe minęły. Chodzi o to by utrzymywać stale porządek, a na to nie ma pieniędzy". Jak duże są to pieniądze? Tego Konrad Myślik nie chce precyzować.

 

 

Fala upałów w Małopolsce. Jak sobie radzić, gdy żar leje się z nieba? PORADNIK

 

(Teresa Gut/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 

Plaża nad Wisłą w Krakowie. Fot. NAC
Odpoczynek po krakowsku - na plaży. Archiwalne zdjęcia
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 09:16

    999 czy 112? Który numer wybrać w sytuacji zagrożenia życia?

  • 08:15

    Paweł Śliz: Mamy w planie przesłuchanie pana Kamińskiego, pana Wąsika, także pana posła Ziobro. Przyjdzie czas

  • 08:05

    Nowy burmistrz Żabna to sprawca jednej z największych wyborczych niespodzianek. Zapowiada przede wszystkim obwodnicę

  • 22:30

    Bili jak świętego Piotra / Били як святого Петра

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię