W związku z zaleceniami sanepidu na jednego podopiecznego, czy to w prywatnym, czy w państwowym żłobku, ma przypadać powierzchnia dwóch i pół metra kwadratowego. Grupy w żłobkach nie mogą liczyć więcej niż ośmioro dzieci. Opiekunki – w związku z ryzykiem zakażenia koronawirusem – nie mogą mieć więcej niż 60 lat. Ty tylko niektóre z obostrzeń, jakie obowiązują teraz w żłobkach w związku z pandemią koronawirusa.

"Grupy są podzielone tak, że nie łączą się ze sobą. Każda grupa ma oddzielne wejście do budynku, oddzielne pomieszczenia. Każdy opiekun jest przydzielony do swojej grupy, tak, żeby personel nie stykał się ze sobą i żeby dzieci również były osobno" - mówi Danuta Skotnicza-Czech, dyrektorka Żłobka Samorządowego nr 18 w Krakowie.

To wszystko spowodowało, że krakowskie żłobki mogą przyjąć znacznie mniej dzieci niż przed pandemią.

"To jest mniej o 1600 miejsc do ogólnej puli dostępnych miejsc, jeśli chodzi o żłobki" - informuje Elżbieta Kois-Żurek – szefowa Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia  w krakowskim magistracie.

Efekt jest taki, że rodzice zmuszeni są posyłać maluchy do żłobków prywatnych i cierpi na tym ich budżet.

"Koszty żłobka prywatnego to około 700 złotych. Wiadomo, że żłobek państwowy jest o wiele tańszy" - mówi pani Anna z Krakowa, której nie udało się zapisać córki do państwowego żłobka. 

W prywatnych żłobkach w Krakowie, w związku z pandemią, jest o 2 tysiące miejsc mniej. Krakowscy urzędnicy jednak uspokajają – nie ma powodów do niepokoju, miejsca się znajdą, mimo tego, że system pokazuje, że ich ubywa.

"Rodzice mają prawo do zasiłku opiekuńczego i z niego korzystają. Z drugiej strony jest jeszcze niepewność ze strony rodziców co do sytuacji, skutków i przede wszystkim troska o zdrowie własnych dzieci. Też zaplanowane urlopy i wyjazdy. Stąd też aktualnie nie mamy informacji, aby był większy problem z miejscami w żłobkach" - dodaje Elżbieta Kois-Żurek.

A co z krakowskimi przedszkolami? Tam miejsc nie ubyło…- mówi Ewa Całus – szefowa wydziału edukacji w krakowskim magistracie. Dodaje jednak, że w przedszkolach zmniejszyła się liczebność grup, z 25 na 16 lub 18.

Wakacje to czas remontów. Z tego powodu część żłobków i przedszkoli w mieście może być zamknięta, a to też wzmaga braki w systemie dostępności miejsc. 

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Dominika Kossakowska/łk)