|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W Krakowie wręczono Nagrody im. Ireny Sendlerowej

Zuzanna Radzik i Adam Bartosz odebrali w środę w Krakowie Nagrody im. Ireny Sendlerowej za pracę na rzecz umocnienia relacji polsko-żydowskich. Wyróżnienie przyznaje Fundacja Taube Philanthropies dla Polaków podtrzymujących polsko-żydowskie dziedzictwo i pamięć o Holokauście.

JLaureaci nagrody Adam Bartosz i Zuzanna Radzik oraz Sean Taube, Shana Penn i Helise Lieberman z Fundacji Taubego. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Uroczystość odbyła się w synagodze Tempel na krakowskim Kazimierzu, i była częścią 29. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie – jednego z projektów wspieranych przez Taube Philanthropies.

Tegoroczna laureatka nagrody Zuzanna Radzik to etnograf i działaczka, nagrodzona za swoje badania, publikacje, działalność edukacyjną i wypowiedzi w kwestiach takich jak relacje katolicko-żydowskie, czy katolicyzm i feminizm. Od 15 lat zasiada w radzie nadzorczej Forum Dialogu, największej i najstarszej polskiej organizacji pozarządowej zajmującej się dialogiem polsko-żydowskim.

Odbierając nagrodę, Radzik podkreśliła, że tak jak patronka wyróżnienia, Irena Sendlerowa, nie jest osobą, która działa w pojedynkę, i podziękowała m.in. "Tygodnikowi Powszechnemu" za wychowanie jej na "kogoś, kto pisze".

Kolejny wyróżniony, Adam Bartosz, to etnograf i muzealnik, który 30 lat temu założył w Tarnowie Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. W latach 1980-2012 był dyrektorem Muzeum Okręgowego w Tarnowie, gdzie w 1982 r. zorganizował pierwszą powojenną wystawę poświęconą Żydom niezwiązaną z Żydowskim Instytutem Historycznym. W 2011 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wkład w ochronę, utrzymanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych, w szczególności Żydów i Romów.

"To jest bardzo ważna nagroda. (...) Dlatego jestem bardzo szczęśliwy, że mogę wystąpić tutaj przy moich kolegach, którzy wspierają mnie w komitecie opieki nad zabytkami żydowskimi" - mówił Bartosz, odbierając wyróżnienie.

Nagroda im. Ireny Sendlerowej została ustanowiona przez Taube Philanthropies w 2008 r., by upamiętnić Irenę Sendlerową, która uratowała setki żydowskich dzieci z warszawskiego getta podczas II wojny światowej i została uhonorowana tytułem "Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata" przez Instytut Yad Vashem. Co roku nagroda jest przyznawana Polakom, którzy przyczyniają się do zachowania dziedzictwa żydowskiego i odnowy kultury żydowskiej w Polsce. Nominacje do nagrody są rozpatrywane przez komitet doradczy Taube Philanthropies i liderów społeczności żydowskiej w Polsce.

Laureatami nagrody w latach poprzednich zostali m.in.: dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie Janusz Makuch, były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, prof. dr Maria Janion, były minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Jan Kulczyk.

 

PAP/jgk


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

0%
100%