|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W Krakowie rozpoczęły się Targi Dobroczynności Veritatis Splendor

Targi Dobroczynności Veritatis Splendor organizowane są po raz pierwszy. W ich trakcie działalność prezentuje 45 polskich i zagranicznych fundacji pomocowych. Towarzyszy im konferencja o budowaniu dialogu w podzielonym świecie.

Posłuchaj, co mówią Agata Szuta - dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego i Elżbieta Nowak z Fundacji im. Adama Worwy

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Trwające do niedzieli targi mają promować dobroczynność oraz Międzynarodową Nagrodę im. Jana Pawła II Veritatis Spelndor, którą w maju zeszłego roku ustanowiło województwo małopolskie.

Na krakowskich Plantach w pobliżu Teatru im. Juliusza Słowackiego powstało miasteczko, w którym 45 organizacji, stowarzyszeń i fundacji będzie do niedzieli prezentować to, co robi dla innych. Są wśród nich Polski Czerwony Krzyż, Caritas Polska, Polska Akcja Humanitarna, Fundacja Brata Alberta, Fundacja Anny Dymnej "Mimo wszystko", Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Armia Zbawienia, CYNESA - Catholic Youth Network for Environmental Sustainability in Africa, New Hope Organization, Rycerze Kolumba.

"Rok temu sejmik województwa małopolskiego podjął uchwałę o ustanowieniu nagrody im. Jana Pawła II Veritatis Spelndor, która jest skierowana do ludzi, którzy przekraczają granice swojej mentalności i potrafią spotkać się z drugim człowiekiem – poznać go, pokochać i mu pomóc" - powiedział podczas uroczystego otwarcia targów w Teatrze im. Juliusza Słowackiego członek zarządu województwa małopolskiego Leszek Zegzda. Jak podkreślił, w dzisiejszym świecie nie ma lepszego i skuteczniejszego sposobu dialogu niż działanie i dobre czyny. Targi Dobroczynności, zdaniem Zegzdy, takie właśnie podejście rozpowszechniają, a oprócz tego promują Małopolskę jako stolicę miłosierdzia.

"Nie bójmy się dialogu, jestem dumna, że możemy uczestniczyć w tym wielkim dziele rozumienia świata i szerzenia dialogu, które zapoczątkował Jan Paweł II" – mówiła z kolei przewodnicząca sejmiku wojewódzkiego Urszula Nowogórska.

Nagroda Veritatis Spelndor jest przyznawana co dwa lata. Jej pierwszą laureatką w 2016 r. została s. Rosemary Nyirumbe z Ugandy, należąca do Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa. Zakonnica prowadzi w Ugandzie szkołę, w której pomaga ofiarom wojny i Armii Bożego Oporu, która jest oskarżana m.in. o porywanie i wykorzystywanie dzieci oraz kobiet. Dzięki 100 tys. dolarów z nagrody s. Nyirumbe może kontynuować opiekę nad młodymi kobietami, dając im poczucie bezpieczeństwa oraz szansę na zdobycie wykształcenia i zawodu.

"To jest naprawdę ważne, byśmy byli otwarci na drugiego człowieka i starali się jak najlepiej nieść pomoc innym. Jestem pewna, że najważniejsza w chrześcijaństwie jest pomoc potrzebującym" – powiedziała podczas inauguracji targów s. Rosemary Nyirumbe. Jak podkreśliła, ważne jest również, jeżeli państwo może wspierać Kościół w dziełach pomocy chrześcijańskiej. "Zawsze będę pamiętała, w jaki sposób wy podchodzicie do pomocy ludziom i jaki jest wasz stosunek do dzieła miłosierdzia" – zapewniła.

Targi Dobroczynności mają być organizowane co dwa lata. Podczas towarzyszącej im konferencji o sztuce budowania dialogu w podzielonym świecie, którą zaplanowano na piątek w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, głos zabiorą m.in. były metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kard. Peter Turkson, reżyser Krzysztof Zanussi, była premier i ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka, s. Rosemary Nyirumbe i włoski polityk Rocco Buttiglione.

Na sobotę w Wadowicach przewidziano z kolei Bieg Dobroczynności Veritatis Splendor - każda opłata wnoszona przy zgłoszeniu będzie cegiełką na cele charytatywne. Zaplanowano także koncerty zespołów Golec uOrkiestra, Trebunie-Tutki oraz rapera L.U.C.

Organizatorem Targów Dobroczynności Veritatis Splendor jest województwo małopolskie, a realizuje je Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jan Pawła II.

PAP/wm

 

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0