Rozpoczęcie działania nowej placówki Straży Granicznej w strukturze Karpackiego Oddziału SG jest związane z zarządzeniem Komendanta Głównego Straży Granicznej. Placówka została wyłączona ze struktur funkcjonującej na krakowskim lotnisku placówki SG Kraków-Balice.

Jak przekazała PAP rzecznik prasowa SG por. Agnieszka Golias, nowa placówka obejmuje swoim zasięgiem Kraków oraz powiat krakowski (z wyłączeniem portu lotniczego Kraków-Balice) oraz powiaty: miechowski oraz olkuski.

Z informacji Straży Granicznej wynika, że powstanie placówki jest odpowiedzią na wzrost liczby cudzoziemców przebywających w Polsce. Chodzi o stan obecny i prognozowany, zarówno w obszarze nielegalnej migracji w aglomeracji krakowskiej, jak również plany rozwoju drugiego pod względem wielkości w Polsce portu lotniczego.

"Rozdzielenie zakresu kompetencyjnego oraz obszaru działania pozwoli na efektywniejszą realizację zadań zarówno na obszarze portu lotniczego, jak i na terenie rozwijającej aglomeracji krakowskiej i przyległych powiatów, gdzie występują największe skupiska cudzoziemców" - przekazała Straż Graniczna. Nowa placówka ma pomóc w walce z nielegalną migracją.

"Aglomeracje miejskie dają nie tylko większe szanse znalezienia pracy oraz możliwości zalegalizowania pobytu, ale także - poprzez większą anonimowość - stwarzają warunki do nielegalnego pobytu cudzoziemców i innych nadużyć związanych z pobytem i pracą cudzoziemców w Polsce" - wyjaśnia Straż Graniczna.

Jak zaznaczono, powstanie placówki SG w Krakowie pozwoli na skuteczniejsze rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie przestępczości, którą zajmuje się SG. Docelowo w placówce ma służyć ok. 70 funkcjonariuszy i sześciu pracowników.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

PAP/ko