|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W Krakowie od sierpnia Karta Krakowska ze zniżkami dla mieszkańców i płatników

Od 1 sierpnia mieszkańcy Krakowa będą mogli korzystać Karty Krakowskiej, która upoważnia do 20-proc. zniżek na bilety okresowe MPK oraz do zniżek w miejskich instytucjach kultury. Do Karty będą uprawnione także osoby płacące w tym mieście podatki – poinformował w czwartek krakowski magistrat.

Wnioski o wydanie Karty będzie można składać od 1 lipca w wersji elektronicznej i w wyznaczonych punktach obsługi Karty Krakowskiej. Wydanie Karty jest bezpłatne, będzie ona obowiązywać od 1 sierpnia.

"Karta Krakowska jest docenieniem osób, które w Krakowie na co dzień mieszkają, a płacąc tutaj podatki tym samym przyczyniają się zarówno do rozwoju, jak i codziennego funkcjonowania naszego miasta. Liczę, że Karta Krakowska zachęci tych, którzy podatki rozliczają w innych miejscowościach, by przenieść swój PIT właśnie do Krakowa" – powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

 

Wniosek o Kartę będzie można złożyć w punktach stacjonarnych lub przez internet. Osoby, które mają już Krakowską Kartę Miejską, Krakowską Kartę Rodzinną, Małopolską Kartę Aglomeracyjną lub legitymację studencką mogą wykorzystać je jako nośniki Karty Krakowskiej.

Karta Krakowska przysługuje osobom, które są zameldowane na pobyt stały na terenie Krakowa, lub rozliczają podatek dochodowy na terenie miasta. Szczegółowe warunki i zasady uzyskania kart dostępne będą na specjalnej stronie internetowej: www.kk.krakow.pl.

Wniosek o Kartę Krakowską można składać w formie elektronicznej oraz w formie papierowej i elektronicznej od 1 lipca. Wnioski będzie można składać poprzez stronę internetową oraz w Punktach Sprzedaży Biletów lub w innych wskazanych punktach dystrybucji Karty Krakowskiej.

Posiadacze Karty Krakowskiej otrzymują prawo do nabycia biletu Mieszkańca, tj.: z 20-procentową zniżką. Przykładowo posiadacz karty za normalny bilet miesięczny na 1 linię zapłaci 37 zł zamiast 46 zł. Natomiast dla posiadaczy Karty zakup normalnego biletu sieciowego na wszystkie linie będzie tańszy o 17 zł – 72 zł zamiast 89.

Od 1 sierpnia 20-procentowe zniżki dla posiadaczy Karty Krakowskiej będą także honorowane m.in. w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa wraz z oddziałami; Pałacu Krzysztofory, Starej Synagodze, Fabryce Schindlera, Wieży Ratuszowej, Barbakanie, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i innych miejskich instytucjach kultury.

 

Jak poinformowano podczas konferencji prasowej, władze miasta szacują, że w ciągu pierwszych 3-4 miesięcy wnioski o kary złoży ok. 200 tys. osób. Łącznie z Karty Krakowskiej korzystać może ok. 350 tys. osób. Koszt programu na obecną chwilę szacowany jest na ok. 3 mln zł.

"To jest twórcza kontynuacja programu Płać Podatki w Krakowie" - powiedział przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. "Robimy to, bo z jednej strony korzyści odniosą mieszkańcy Krakowa, mając ulgi, nie tylko komunikacyjne; a z drugiej strony odniesie miasto, bo teraz mamy 600 tys. podatników i liczymy, że z tego tytułu będzie o wiele więcej podatników niż przychodziło w wyniku akcji Płać podatki w Krakowie. Każdy podatnik to prawie 2,5 tys. zł, te kilkadziesiąt tysięcy podatników to jest kwota ponad 100 mln zł, która w perspektywie najbliższych lat dodatkowo do budżetu powinna wpłynąć, co nie tylko pokryje koszty funkcjonowania tego sytemu, ale da nam szersze i bezpieczniejsze możliwości finansowe" – stwierdził Bogusław Kośmider.

Jak podkreślił, "jest to program ogromnie skomplikowany organizacyjnie i logistycznie, a karta ma charakter lojalnościowy i wspólnotowy".

 

Katarzyna Maciejczyk/PAP/bp

94%
6%