Jak zaznaczył w środę marszałek Małopolski Jacek Krupa, wspólny projekt, realizowany przez Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne, najprawdopodobniej będzie kontynuowany także w przyszłym okresie grzewczym.

Bezpłatne przejazdy będą wykonywane przez obu przewoźników kolejowych na obszarze Aglomeracji Krakowskiej ograniczonej stacjami: Skawina, Zabierzów, Zastów, Podłęże, Wieliczka Rynek Kopalnia, Kraków Olszanica. Wprowadzane będą w dni, gdy wartość stężenia pyłu PM10 przekroczy 141 mikrogramów na metr sześcienny. 

Z przejazdów będą mogły skorzystać wszystkie osoby posiadające ważny dowód rejestracyjny pojazdu wraz z aktualnymi badaniami technicznymi. Mogą one zabrać ze sobą w podróż jedną osobę towarzyszącą.  "To takie rozwiązanie, które jest obecne w Krakowie. Obecnie zaproponowaliśmy i chcemy to realizować w trybie dwuosobowym. Zatem posiadacz samochodu i jeszcze jedna osoba będzie mogła jechać za darmo" - tłumaczy Filip Szatanik z Urzędu Marszałkowskiego. 

„Zachęcam wszystkich kierowców, by w dni, kiedy zanieczyszczenie powietrza znacznie przekroczy normy, wybrali darmową podróż pociągiem, a samochód zostawili na parkingu” - zaznaczył marszałek. Według niego taka przesiadka może przynieść jeszcze jeden efekt – kierowcy będą mogli się przekonać, że małopolska kolej jest jednym z najwygodniejszych środków transportu i w przyszłości częściej z niej korzystać.

Informacje na temat terminów obowiązywania akcji dostępne będą na stronach operatorów kolejowych: www.malopolskiekoleje.pl oraz www.polregio.pl.

Od początku zeszłego roku podobne rozwiązanie funkcjonuje w woj. śląskim, gdzie w przypadku przekroczenia stanów alarmowych zanieczyszczeń powietrza bezpłatnie wożą pasażerów Koleje Śląskie.

Od sezonu grzewczego 2016/2017 z bezpłatnej komunikacji miejskiej w razie epizodów smogowych mogą korzystać posiadacze samochodów w Krakowie. Przysługuje ona osobom posiadającym dowód rejestracyjny samochodu osobowego wraz z tyloma osobami towarzyszącymi, ile miejsc siedzących jest w aucie. Darmowa komunikacja na powyższych zasadach obowiązuje na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz w gminach sąsiadujących, do których kursuje komunikacja MPK, a które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego.

 

 

 

 

(Tomasz Bździkot/PAP/ko)