|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W czasie dużego smogu za darmo pojedziemy także koleją aglomeracyjną

Od czwartku bezpłatna komunikacja podczas smogu nie tylko komunikacją miejską w Krakowie, ale także koleją aglomeracyjną. To na razie tylko pilotażowy projekt i test, czy mieszkańcy ościennych gmin Krakowa są skłonni zamienić samochód na pociąg. Bezpłatna komunikacja koleją aglomeracyjną będzie funkcjonować na podobnych zasadach jak darmowa, "smogowa" komunikacja MPK. Będzie ogłaszana dzień wcześniej na podstawie prognoz IMGW.

Posłuchaj co mówi Filip Szatanik z Urzędu Marszałkowskiego

fot: Joanna Orszulak/archiwum RK

Jak zaznaczył w środę marszałek Małopolski Jacek Krupa, wspólny projekt, realizowany przez Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne, najprawdopodobniej będzie kontynuowany także w przyszłym okresie grzewczym.

Bezpłatne przejazdy będą wykonywane przez obu przewoźników kolejowych na obszarze Aglomeracji Krakowskiej ograniczonej stacjami: Skawina, Zabierzów, Zastów, Podłęże, Wieliczka Rynek Kopalnia, Kraków Olszanica. Wprowadzane będą w dni, gdy wartość stężenia pyłu PM10 przekroczy 141 mikrogramów na metr sześcienny. 

Z przejazdów będą mogły skorzystać wszystkie osoby posiadające ważny dowód rejestracyjny pojazdu wraz z aktualnymi badaniami technicznymi. Mogą one zabrać ze sobą w podróż jedną osobę towarzyszącą.  "To takie rozwiązanie, które jest obecne w Krakowie. Obecnie zaproponowaliśmy i chcemy to realizować w trybie dwuosobowym. Zatem posiadacz samochodu i jeszcze jedna osoba będzie mogła jechać za darmo" - tłumaczy Filip Szatanik z Urzędu Marszałkowskiego. 

„Zachęcam wszystkich kierowców, by w dni, kiedy zanieczyszczenie powietrza znacznie przekroczy normy, wybrali darmową podróż pociągiem, a samochód zostawili na parkingu” - zaznaczył marszałek. Według niego taka przesiadka może przynieść jeszcze jeden efekt – kierowcy będą mogli się przekonać, że małopolska kolej jest jednym z najwygodniejszych środków transportu i w przyszłości częściej z niej korzystać.

Informacje na temat terminów obowiązywania akcji dostępne będą na stronach operatorów kolejowych: www.malopolskiekoleje.pl oraz www.polregio.pl.

Od początku zeszłego roku podobne rozwiązanie funkcjonuje w woj. śląskim, gdzie w przypadku przekroczenia stanów alarmowych zanieczyszczeń powietrza bezpłatnie wożą pasażerów Koleje Śląskie.

Od sezonu grzewczego 2016/2017 z bezpłatnej komunikacji miejskiej w razie epizodów smogowych mogą korzystać posiadacze samochodów w Krakowie. Przysługuje ona osobom posiadającym dowód rejestracyjny samochodu osobowego wraz z tyloma osobami towarzyszącymi, ile miejsc siedzących jest w aucie. Darmowa komunikacja na powyższych zasadach obowiązuje na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz w gminach sąsiadujących, do których kursuje komunikacja MPK, a które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego.

 

 

 

 

(Tomasz Bździkot/PAP/ko)

71%
29%