|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W czasie dużego smogu za darmo pojedziemy także koleją aglomeracyjną

Od czwartku bezpłatna komunikacja podczas smogu nie tylko komunikacją miejską w Krakowie, ale także koleją aglomeracyjną. To na razie tylko pilotażowy projekt i test, czy mieszkańcy ościennych gmin Krakowa są skłonni zamienić samochód na pociąg. Bezpłatna komunikacja koleją aglomeracyjną będzie funkcjonować na podobnych zasadach jak darmowa, "smogowa" komunikacja MPK. Będzie ogłaszana dzień wcześniej na podstawie prognoz IMGW.

Posłuchaj co mówi Filip Szatanik z Urzędu Marszałkowskiego

fot: Joanna Orszulak/archiwum RK

Jak zaznaczył w środę marszałek Małopolski Jacek Krupa, wspólny projekt, realizowany przez Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne, najprawdopodobniej będzie kontynuowany także w przyszłym okresie grzewczym.

Bezpłatne przejazdy będą wykonywane przez obu przewoźników kolejowych na obszarze Aglomeracji Krakowskiej ograniczonej stacjami: Skawina, Zabierzów, Zastów, Podłęże, Wieliczka Rynek Kopalnia, Kraków Olszanica. Wprowadzane będą w dni, gdy wartość stężenia pyłu PM10 przekroczy 141 mikrogramów na metr sześcienny. 

Z przejazdów będą mogły skorzystać wszystkie osoby posiadające ważny dowód rejestracyjny pojazdu wraz z aktualnymi badaniami technicznymi. Mogą one zabrać ze sobą w podróż jedną osobę towarzyszącą.  "To takie rozwiązanie, które jest obecne w Krakowie. Obecnie zaproponowaliśmy i chcemy to realizować w trybie dwuosobowym. Zatem posiadacz samochodu i jeszcze jedna osoba będzie mogła jechać za darmo" - tłumaczy Filip Szatanik z Urzędu Marszałkowskiego. 

„Zachęcam wszystkich kierowców, by w dni, kiedy zanieczyszczenie powietrza znacznie przekroczy normy, wybrali darmową podróż pociągiem, a samochód zostawili na parkingu” - zaznaczył marszałek. Według niego taka przesiadka może przynieść jeszcze jeden efekt – kierowcy będą mogli się przekonać, że małopolska kolej jest jednym z najwygodniejszych środków transportu i w przyszłości częściej z niej korzystać.

Informacje na temat terminów obowiązywania akcji dostępne będą na stronach operatorów kolejowych: www.malopolskiekoleje.pl oraz www.polregio.pl.

Od początku zeszłego roku podobne rozwiązanie funkcjonuje w woj. śląskim, gdzie w przypadku przekroczenia stanów alarmowych zanieczyszczeń powietrza bezpłatnie wożą pasażerów Koleje Śląskie.

Od sezonu grzewczego 2016/2017 z bezpłatnej komunikacji miejskiej w razie epizodów smogowych mogą korzystać posiadacze samochodów w Krakowie. Przysługuje ona osobom posiadającym dowód rejestracyjny samochodu osobowego wraz z tyloma osobami towarzyszącymi, ile miejsc siedzących jest w aucie. Darmowa komunikacja na powyższych zasadach obowiązuje na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz w gminach sąsiadujących, do których kursuje komunikacja MPK, a które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego.

 

 

 

 

(Tomasz Bździkot/PAP/ko)

71%
29%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 6

jędrek

Sobota, 3 marca 2018, 11:19

Bardzo często normy są przekroczone 3x i nie ma wówczas wcale darmowej komunikacji. Wystarczy sobie cyklicznie rzucić okiem http://monitoring.krakow.pios.gov.pl/dane-pomiarowe/automatyczne/stacja/6/parametry/wszystkie Więc jak zwykle w krakówku tradycyjny pic na wodę fotomontaż. Od lat pomysł wystawienia na ciągach Opolska, 29Listopada-aleje-Wielkica kilkunastu patroli (zamiast utrzymywać czapę biurkowych na mogilskiej) na ciągu skrzyżowań i jeden patrol z poprzedniego skrzyżowania daje cynk stojącemu patrolowi na następnym skrzyżowaniu: uwaga jedzie dieslowski klekot marki ABC z blachami XYZ (przy ruszaniu widać jaką czapę czarną generują, inne nawet już jadące spokojnie zdezelowane klekoty smrodzą wizualnie cały czas i nie trzeba tu żadnych wypas przyrządów skoro gołym okiem widać sadzę jaką produkują te złomy) który smrodzi i na następnym skrzyżowaniu delikwent idzie do utylizacji i koniec smrodzenia w jego wykonaniu. Dziennie takie zorganizowane całodzienne patrole spokojnie by ubijały kilkaset złomów-klekotów. Za trudne, lepiej pitolić bajki od kilku lat, a za pierona nie widzę aby zanieczyszczenie spadało na stacjach pomiarowych.

Odpowiedz

Piątek, 2 marca 2018, 09:40

Jestescie klamcami i tyle, reklamujecie miasto ze strasznie darmowa komunikacja autobusami a teraz pociagami a gowno jest darmowe

Odpowiedz

Czwartek, 1 marca 2018, 12:31

co z

Odpowiedz

Ewa

Czwartek, 1 marca 2018, 12:08

No i co, nie ma komunikacji bezpłatnej, czy jest ? Nigdzie nie ma informacji potwierdzającej. Na antenie Radia Kraków przekazano informacje, że nie ma komunikacji bezpłatnej. Obiecaliście wyjaśnienie sprawy. Przyspawałam się do odbiornika, więc chyba nie przegapię tej wiadomości. Proszę się zająć tą sprawą, bo ostatni raz wolny przejazd był 2 stycznia /?/, a przecież od tego czasu wiele razy była norma przekroczona. Jak funkcjonuje uchwała Rady Miasta / czy innego dokumentu, który określał kiedy ma być bezpłatna komunikacja/.

Odpowiedz

Zbic

Środa, 28 lutego 2018, 14:15

Słusznie prawi.

Odpowiedz

Prawdę Proszę Pisać

Środa, 28 lutego 2018, 12:44

Nieprawda że : "W czasie dużego smogu za darmo pojedziemy ..." .. tylko wtedy jeśli łaskawie zostanie wprowadzona "bezpłatna komunikacja zbiorowa". Ostatnio mieliśmy 5 dni smogu z normami 4x przekroczonymi i żadnej bezpłatnej komunikacji zbiorowej nie było.

Odpowiedz