|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Uniwersytet Jagielloński zabrał głos w sprawie rezydentów

W liście skierowanym do studentów profesorowie oraz dziekan wydziału lekarskiego wyrazili sympatię dla protestujących lekarzy. W swoim liście prof. Maciej Małecki, dziekan wydziału lekarskiego, wzywa obie strony do podjęcia rzetelnych negocjacji. Wskazuje, że trzeba rozwiązać problemy, które kumulowały się od wielu lat. "Można się spierać, jak wysoka jest pensja rezydentów, ale w tej chwili na pewno jest zbyt niska" - mówi prof. Małecki.

posłuchaj protestujących studentów

fot: PAP/Jacek Turczyk

List został odczytany w piatek, w czasie pikiety poparcia dla głodujących lekarzy. Organizowana została na krakowskim Rynku Głównym przez studentów medycyny.

W białych kitlach rozdawali ulotki i wspierali protestujących rezydentów. Skandowali "Nie ma zgody na kolejki" oraz "Precz z biurokracją". Przynieśli ze sobą wiele transparentów, na których wyrazili swoje oburzenie obecnym wyglądem polskiego systemu zdrowia, napisali na nich m.in. "Polsko, szanuj lekarza swego, bo możesz nie mieć żadnego", czy "Nie mozemy patrzeć, jak umieracie w kolejkach"

Zwracali uwagę, że lekarzy w Polsce jest za mało - na 1000 pacjentów przypada około 2 lekarzy. Podkreślali też, że medycy są przemęczeni, a konieczność dyżurowania kilka dni bez przerwy ma tragiczne skutki.

 

 

 

13 października Naczelna Izba Lekarska ogłosiła dniem solidarności z protestującymi lekarzami. Tylko w krakowskich szpitalach pracuje około 1300 rezydentów.

Przypomnijmy, około 20 lekarzy rezydentów od 2 października prowadzi głodówkę w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

 


Pełna treść listu prof. dr hab. n. med. Macieja Małeckiego do Ministra Zdrowia dr Konstantego Radziwiłła:

 

 

 

(Teresa Gut/PAP/ko)

58%
42%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 18

Nikoś

Poniedziałek, 16 października 2017, 21:37

@Kosmos

Po pierwsze to lekarze od dawna chcieliby prywatnej opieki zdrowotnej, a nie tego Państwowego molocha tylko politycy populiści nie chcą tego z rąk wypuścić. Akurat wszędzie tam gdzie dopuszczono prywatny rynek, lekarzom wiedzie się bardzo dobrze, więc Twoje gadanie o próbowaniu sił na wolnym rynku jest totalnie bez sensu i widać, że nie wiesz o czym mówisz. Po drugie to żadna Dżesika się do studiów żadnego lekarza nie dokładała. Studia tych ludzi sfinansowane zostały z pieniędzy ich rodziców, którzy nie siedzieli na zasiłkach tylko harowali całe życie płacąc w podatkach na wykształcenie swoich dzieci i jeszcze pewnie za liceum dla dorosłych nie jednej Dżesiki z Biedry.

Odpowiedz

Orzeł biały

Poniedziałek, 16 października 2017, 21:27

Widząc ilu debili zabiera głos, nie mając bladego pojęcia, a tylko sącząc jad zawiści, bo im bozia nie dała na tyle rozumku i pracowitości aby się dostać na medycynę, to w ogóle się nie dziwię, że z roku na rok ubywa lekarzy w tym kraju. Polska to jedyny kraj w cywilizowanym świecie gdzie nie szanuje się lekarzy. Ludzie jak barany dały się wytresować władzy. Teraz Ci co nieudolnie zarządzają ochroną zdrowia mogą spokojnie dalej robić swoje machloje, a hejt i tak skupi się na Bogu ducha winnych lekarzach. Właśnie tacy ograniczeni ludzie jak wy zrobili z tego pięknego zawodu istną udrękę. Młodym lekarzom, mogę jedynie dobrze radzić: wyjeżdżajcie jak najprędzej. Gdziekolwiek nie pojedziecie będziecie mieli więcej satysfakcji z wykonywania tego zawodu niż w tym niewdzięcznym społeczeństwie. Mnie na szczęście stać na prywatne leczenie, a reszta niech teraz wypije piwo które sobie tak pieczołowicie warzy od tylu lat.

Odpowiedz

haha

Niedziela, 15 października 2017, 17:01

@Kosmos

Przecietny Janusz z warsztatem samochodowym moze sobie dorabiac po godzinach i kasowac tez bez kasy fiskalnej po kilkaset zlotych jak nie wiecej. I tez nie daje gwarancji naprawy. Grazyna fryzjerka za 45 minut pracy przy fryzurze kasuje od 50 zl wzwyz. Chyba ze strzyzenie meskie to 20 zl/15 min tez bez paragonu. Dżesika w biedrze ma do pensji rozne benefity multisportt itp.

Odpowiedz

Kosmos

Sobota, 14 października 2017, 22:48

Całe zło - bezpłatne studia. Stypendia naukowe dla najzdolniejszych, dla mniej zdolnych kredyt spłacany pracą w POZ przez 6 lat w (bez obrazy) Pcimiu, lekarz, inżynier, magister - każdy płaci za naukę, a jak spłaci to może sobie jechać pracować nawet do Meksyku. Przypominam, że rezydentura to opłacane przez państwo dodatkowe wykształcenie, jak się komuś nie podoba to niech opłaca sobie sam albo niech doszkala go pracodawca. Nie słyszałem o strajku głodowym pracowników magazyny na opłacanym przez państwo kursie na operatora wózka widłowego. Bo podobno na ich miejsce czeka 10 Ukraińców. A chyba na Ukrainie doktorów też mają. Pracuje w takiej branży, że środowisko lekarskie znam od środka. Wszyscy narzekają na pracę na NFZ. Ale jakoś nikt nie chce zrezygnować z pracy na kontrakcie, choć niby takie poniżające stawki. Spróbujcie doktory pływać na wolnym rynku jak przeciętny Janusz ze swoim warsztatem samochodowym czy Grażyna fryzjerka. I pamiętajcie o tym, że do Waszego wykształcenia dołożyła się też Dżesika która pracuje w Biedrze. Rozumiem, że pielęgniarki, sekretarki medyczne, ratownicy zarabiają godnie?

Odpowiedz

xyz

Sobota, 14 października 2017, 11:41

@Max

Nie był jeszcze wtedy dziekanem. Osobiście uważam że jest to bardzo mądry człowiek (studiuję na Wydziale Lekarskim UJ). Pozdrawiam

Odpowiedz

niech jadą

Sobota, 14 października 2017, 10:36

Drodzy "spontanicznie" hejtujący młodych medyków, gdzie i za co będziecie się leczyć jak uciekną z tego kraju a starsi umrą z przepracowania, albo ich wywalicie na emerytury? Ja pójdę do prywatnych przychodni, a wy gdzie? Zostaną ręce, które leczą i modlitwa.

Odpowiedz

haha

Sobota, 14 października 2017, 09:48

@K. Juras

W branzy IT. Od poczatku zarobki od 10k wzwyz.

Odpowiedz

K. Juras

Sobota, 14 października 2017, 06:27

W Anglii kandydat na lekarza musi za naukę płacić od pierwszego dnia studiów po zakończenie specjalizacji. U nas ma wszystko za darmo. I zamiast uczyć się zawodu rezydenci postanowili pobawić się w wielką politykę. Gdzie byli przed rokiem 2015 gdy zmniejszano nakłady na służbę zdrowia? Skandaliczne zachowanie przy negocjacjach pokazuje że nie o pacjentów im chodzi lecz o robienie zadymy. Smarkaterii się wydaje, że rzucą hasła z zaporowymi żądaniami i przewrócą rząd? A ta ich rzeczniczka to chyba jest ciągle na haju taka podniecona, mówi podniesionym głosem. W którym zawodzie człowiek podejmujący pierwszą pracę dostaje od ręki 8 tys. jak tego chcą rezydenci?

Odpowiedz

jarząbek

Piątek, 13 października 2017, 22:46

Panie Profesorze, pensje większości Polaków są zbyt niskie. Dlaczego rezydenci mają być uprzywilejowani?

Odpowiedz

xyz

Piątek, 13 października 2017, 22:37

@Kasia

dla pacjentów? kpina. wiecie jakie mam pierwsze skojarzenie ze słowem lekarz? KASA Kasa Kasa

Odpowiedz

Ek

Piątek, 13 października 2017, 20:15

@@

Gdzie to towarzystwo było przez ostatnie 8 lat ,gdy rzadzila Partia Oszustwo

Odpowiedz

Kasia

Piątek, 13 października 2017, 19:52

Dla pacjentów i dla poprawy sytuacji w systemie ochrony zdrowia protest głodowy prowadzi już 36?7 osób!

Odpowiedz

JW

Piątek, 13 października 2017, 19:27

Lekarze mają wystarczająco duże zarobki.

Odpowiedz

niech jadą

Piątek, 13 października 2017, 17:34

Armia Szachermachera komentuje.

Odpowiedz

xxx

Piątek, 13 października 2017, 17:14

Cała ta strajkowa farsa wyjdzie konowałom bokiem. No ale jak totalna opozycja, to totalna - miłej zabawy.

Odpowiedz

Śledziona

Piątek, 13 października 2017, 15:28

Panie Profesorze! Wzruszająca troska.

Odpowiedz

Max

Piątek, 13 października 2017, 15:03

Gdzie był Pan Profesor przez poprzednie 8 lat?

Odpowiedz

@

Piątek, 13 października 2017, 14:31

Dlaczego pan profesor nie pisze listów w przypadkach błędów lekarskich, w przypadkach poniewierania pacjentów przez lekarzy itd???

Odpowiedz