Woonerf to ulica,na której bezpieczeństwo i spokojny ruch dominowały nad wszystkim innym - wyjaśnia dr Wojciech Bobek z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

Ważnym i nieodłącznym elementem woonerfu jest zieleń, która spełnia bardzo ciekawą funkcję, bo podświadomie nikt nie chce wjechać w żadną zieloną formę, czy to jest drzewo, krzew, czy nawet doniczka z kwiatkiem. To działa na progu podświadomości, więc zwolnimy, ominiemy, zatrzymamy się i przez to pomagamy w uspokojeniu ruchu na ulicy - dodaje dr Bobek. Tak więc zamiast progu zwalniającego - drzewo.

Dr Bobek trzyma kciuki za realizację tego projektu, bo jak podkreśla - będzie to woonerf unikatowy w skali Europy: - W większości miast europejskich woonerfy były tworzone w strefach podmiejskich, a ulica Krupnicza leży w centrum miasta. To mógłby być bardzo ciekawy przykład, że ulice kiedyś ważną, miejską zmieniamy w taką strefę dla ludzi, a nie dla ruchu kołowego.

Co ciekawe - woonerfy wymyślono w Holandii w latach 70. czyli w czasach ogromnego wzrostu liczby samochodów na ulicach tego kraju i właśnie woonerf miał być taką reakcją obronną mieszkańców na wszędobylskie auta. A w 2018 roku - być może powstanie w Krakowie....

Zależy nam na tym, żeby to było szeroko konsultowane a mieszkańcami, żeby wszystkie ich argumenty były wzięte pod uwagę - zapowiada Agata Bloswick z inicjatywy aDaSię - jedna z pomysłodawczyń nowej, spokojnej i zielonej ulicy Krupniczej.

Projekt był zgłaszany w ramach Budżetu Obywatelskiego już rok temu, nie wygrał, choć zabrakło niewiele. Został zgłoszony także w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego - a więc teraz, wraz z innymi projektami, zostanie poddany głosowaniu i jeśli otrzyma wymaganą liczbę głosów zostanie zrealizowany z miejskiej kasy.

Nowohucianie także pracują nad projektem do budżetu obywatelskiego w ramach którego chcą zmienić inną ulicę -  Aleję Róż. Po pierwszych konsultacjach w tej sprawie zapowiada się także bardzo ciekawy projekt...:

Mieszkańcy chcą, żeby aleja rozkwitła wszystkimi kolorami róż, chcą, by między nimi postawiono ławeczki, żeby oprócz róż zakwitło też życie towarzyskie.

 

A jeśli Państwo chcieliby zmienić oblicze ulicy w swoim najbliższym sąsiedztwie, to projekty do Budżetu Obywatelskiego można składać do końca marca. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby stworzyć taki projekt samodzielnie, to można skorzystać z pomocy urzedników. W czwartek od 16:00 – 20:30 w Miejskim Ośrodku Wspierania Inicjatyw Społecznych na os. Centrum C. A projekty w ramach tegorocznego Budżetu można zgłaszać do końca marca.

 

Grzegorz Krzywak/bp