"Edyta Stein jest postacią budującą mosty między światem żydowskim i chrześcijańskim. To pokazuje historia jej życia, która łączy wyniesioną z domu kulturę żydowską z autentycznym przeżyciem chrześcijaństwa. Nie można zapominać o jej trudnej relacji z matką, ortodoksyjną żydówką. Po wstąpieniu córki do klasztoru - zerwały kontakty. Ta relacja matki z córką to podwójne świadectwo wierności Bogu" - mówi Radiu Kraków dr Jadwiga Guerrero van der Meijden. 

"Spuścizną św. Edyty Stein i świadectwem jej życia powinni zainteresować się i wierzący, i ateiści. To szukanie prawdy o sobie i szukanie drogi do Boga, czyli bardzo częsty dylemat" - dodaje O. prof.Jan Andrzej Kłoczowski, dominikanin, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Filozofii Religii. 

Konferencję poświęconą Edycie Stein zorganizowali między innymi Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński i Polskie Towarzystwo Filozofii Religii. To zapowiedź dalszych spotkań filozoficznych, które będą po wakacjach organizowane w Krakowie w roku jubileuszowym Edyty Stein, znanej jako św. Teresa Benedykta od Krzyża.

 

 

(Anna Łoś/ew)