|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Supernowoczesna proteza dla weterana z Afganistanu

Weteran poszkodowany na misji w Afganistanie st. kapral Krzysztof Polusik otrzymał we wtorek w Krakowie supernowoczesną protezę prawej nogi z elektronicznym przegubem kolanowym Genium X3, dzięki której będzie mógł pływać, biegać, jeździć na rowerze, a nawet tańczyć.

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Protezę, która powstała na zlecenie amerykańskiej armii i Departamentu Weteranów Wojennych USA, przygotowała z oryginalnych podzespołów krakowska firma Inovamed w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej. MON sfinansował także cenną protezę, przy częściowym wsparciu NFZ.

33-letni obecnie st. kpr. Krzysztof Polusik w sierpniu 2010 r. podczas swojej drugiej misji w Afganistanie jako żołnierz 2 Mazowieckiej Brygady Saperów stracił podczas patrolu prawą nogę i udo. Po dwóch latach rehabilitacji wrócił do czynnej służby wojskowej, obecnie pracuje w dowództwie operacyjnym w Warszawie.

Dzięki pomocy MON otrzymał po wypadku protezę, ale jej okres gwarancyjny minął, dlatego ubiegał się o kolejną. Na wniosek ministra Obrony Narodowej jako pierwszy żołnierz w Polsce otrzymał najnowocześniejszą protezę Genium X3. Jej autorem jest firma Ottobock.

"Proteza Genium X3 jest dostępna na rynku od 2012 roku, ale polski żołnierz otrzyma ją po raz pierwszy. Nasza firma przygotowała ją dla kaprala Polusika korzystając z oryginalnych podzespołów. Dostosowaliśmy ją do jego potrzeb i stopnia uszkodzenia nogi, tak aby mógł z niej jak najefektywniej korzystać" – powiedział dziennikarzom prezes firmy Inovamed Grzegorz Kosch.

Jak poinformował, proteza jest wodoodporna, wodoszczelna, odporna na kurz i piasek, daje możliwość biegania, swobodnego chodzenia po schodach, pływania i uczestniczenia w innych zajęciach sportowych. Można nią też sterować za pomocą specjalnej aplikacji zainstalowanej w smartfonie. Dzięki systemowi mikroprocesorowych czujników Genium X3 jest bezpieczne w każdych warunkach podłoża i szybkości chodu.

Koszt takiej protezy stanowi tajemnicę handlową, może jednak sięgać ceny bardzo luksusowego samochodu osobowego. Refundacja NFZ wyniosła 5 tys. zł. Jak poinformował prezes, trwają już prace przy podobnych protezach z innymi żołnierzami-weteranami.

"Proteza wyposażona jest w elektronikę, która odpowiada za sterowanie nią. Proteza intuicyjnie dostosowuje się do potrzeb użytkownika: jeżeli użytkownik chce przyspieszyć, to ona również przyspieszy, jeżeli on się zatrzyma na pochylni, na nierównym terenie czy skarpie, to ona również zatrzyma się i zablokuje. Przez odpowiedni ruch proteza rozpoznaje pozycję użytkownika, można dzięki niej np. naprzemiennie wchodzić po schodach, biegać, uprawiać jogging czy nawet chodzić do tyłu czy tańczyć" – opisywał możliwości protezy odpowiedzialny za jej kształt Szymon Janicki – dyrektor ds. medycznych Inovamed.

W przypadku st. kpr. Polusika dodatkowe wymagania stwarzała chęć towarzyszenia w nauce chodzenia niespełna rocznej córeczki i zajęcia sportowe z 7-letnim synem. "Komfort jest niesamowity, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Po okresie dopasowania protezy będzie to moja noga" – powiedział Krzysztof Polusik.

 

Jak przyznał, zależało mu, by zostać w wojsku i nosić mundur. "Jest nas garstka w całej Polsce, cieszymy się, że mamy opiekę i mamy zapewniony odpowiedni sprzęt ortopedyczny" – powiedział Polusik.

Jego słowa potwierdził PAP członek Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju Emil Uran. "Żołnierze weterani odnieśli różne obrażenia i mają różne potrzeby, ale jeżeli jest im potrzebna pomoc, to jest ona zapewniona" – podkreślił.

 

PAP, jgk

50%
50%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 5

Sobota, 2 czerwca 2018, 18:17

Ja też jestem po amputacji uda prawego i mam protezę też firmy Otto No Koszt takiej Protezzie to 13000.500 zł bo nasi to umieją produkować tylko protezy życzę wam jak za drugiej wojny światowej chociaż na tych starych Proteza całkiem dobrze się chodziło Mogłem chodzić malować tapetować a nawet zakładałem tapety na sufit sam bez niczyjej pomocy a nawet stałem przy betoniarce tylko te cholerne bóle fantomowe psują człowieka nawet morfina nie pomaga nie wiem gdzie już się leczyć i czym może marihuana .by pomogła ale jak ją zdobyć

Odpowiedz

jam

Sobota, 12 marca 2016, 11:57

@słuchacz

Mam nadzieję, że nie jesteś tak prosty, jak proste jest Twoje zacietrzewienie. Próbuj zrozumieć więcej niż ogarniasz.

Odpowiedz

słuchacz

Środa, 9 marca 2016, 07:18

@Filip

Jakiś talib cię zaatakował, ciekawe

Odpowiedz

Filip

Wtorek, 8 marca 2016, 23:45

Brawo! Panie Kapralu! Dziękuję mojemu obrońcy!

Odpowiedz

słuchacz

Wtorek, 8 marca 2016, 22:49

Paranoja, wysyłać zdrowych ludzi na wojnę o interesy ameryki , która i tak się na nas wypnie swoją D , tak jak załatwili ostatnio Gruzję którą podpuścili na Rosję a potem ich olali . Jeśli wojna to po pierwsze w obronie kraju , a jak jakieś akcje zaczepne to tylko uwzględniające nasz interes . A tak marnujemy młodych ludzi bez sensu

Odpowiedz