|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Sukces krakowskiego prawnika. Wygrał z ZIKiTem 27 razy

Około 1500 osób było w ubiegłych latach zwolnionych z opłat za parkowanie w Krakowie, wiele z nich niesłusznie - twierdzi w rozmowie z Radiem Kraków krakowski prawnik Witold Liguziński. Dzięki jego działaniom liczba ta została ograniczona do 900. Przez lata prawnik domagał się od ZIKiTu całkowitego ujawnienia listy osób parkujących za darmo w centrum, później sprawę skierował do sądu, w którym wygrał już 27 razy. Pomimo tego Zarząd odmawiał udzielenia informacji, przez co miejski budżet stracił ok. 20 tys. złotych.

fot. Krzysztof OrskiZdaniem krakowskiego prawnika Witolda Liguzińskiego wiele z osób niesłusznie było zwolnionych z opłat za parkowanie w Krakowie. Jak twierdzi, gros osób z tych osób wykorzystywało możliwość darmowego wjazdu do strefy "B" w celach prywatnych. Liguziński przez lata domagał się od ZIKiTu całkowitego ujawnienia listy osób parkujących za darmo w centrum. Swoją rację próbował udowodnić przed sądem. W ubiegłych latach z krakowskim zarządcą dróg wygrał już... 27 razy. Miejski budżet stracił przez to już ok 20 tys. złotych. W tym roku w końcu prawnik z Krakowa osiągnął sukces - zarząd zmniejszył liczbę wydawanych darmowych wjazdówek o połowę.

Zainteresowanie Witolda Liguzińskiego sprawą zwolnień z opłat parkingowych zaczęło się kilka lat temu, kiedy zauważył, że w jednym z samochodów zaparkowanych w centrum i wyposażonych w przepustkę służb specjalnych był fotelik dziecięcy i zakupy. - Raczej nie wyglądało to na tajną akcję - przyznaje.

Zaczął się więc zwracać do ZIKiTu o ujawnianie danych o poszczególnych autach oklejonych wjazdówką zwalniającą z opłat. W większości przepadków Zarząd odmawiał. Liguziński kierował sprawę do sądu administracyjnego, ten nakazywał ZIKiTowi ujawnienie danych. Zarząd znów odmawiał, sąd nakładał więc kary - od 1200 do 2000 złotych plus koszty sądowe. I tak 27 razy.

- Więcej kar już nie będzie - zapowiada jednak Jerzy Marcinko, dyrektor ZIKiTu. Jak twierdzi: - ograniczyliśmy liczbę zezwoleń na darmowy parking z 1500 do 900. Teraz mają je tylko podmioty wybrane przez radę miasta. W dalszym ciągu nie będziemy jednak ujawniali szczegółowych danych odnośnie pojazdów służb specjalnych. Chyba że nakaże nam to sąd - wtedy wyślemy Panu Liguzińskiemu odpowiedź zanim zostanie na nas nałożona kara - dodaje.

Liguziński nie kryje dumy z korzystnych dla niego wyroków sądu administracyjnego i zmianach w ZIKiT: - Jeden z sędziów powiedział nam, że jesteśmy "najlepszym dowodem na to, że w Polsce jest społeczeństwo obywatelskie". To było dla mnie bardzo miłe - przyznaje.

Prawnik z Krakowa nie zamierza jednak odpuszczać: - w dalszym ciągu będę sprawdzał kto stoi w strefie i wysyłał zapytania do ZIKiTu. - mówi. Jak dowiedział się reporter Radia Kraków - w tej chwili w sekretariacie Zarządu na odpowiedź czekają 4 pisma Witolda Liguzińskiego.Karol Surówka/mz
0%
100%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 16

kratistos

Sobota, 12 lipca 2014, 20:30

.

A ja się tak zastanawiam jaki interes ma ów "społecznik" w notorycznym procesowaniu się z ZIKiT-em. Bo jakoś nie chce mi się wierzyć żeby tak bezinteresownie poświęcał swój czas na wytaczanie i kontynuowanie kolejnych procesów nic z tego nie mając. Albo rzeczywiście taki społecznik albo się lansuje i zbija kapitał w sobie znanym celu albo ...

Odpowiedz

MarlL

Sobota, 12 lipca 2014, 10:14

g. prawda, proszę sznownego Sądu,

społeczeństwem obywatelskim niejesteśmy, jedynie jeden prawnik potrafił być pzred Sądem skuteczny i tyle. Społeczeństwo by było obywatelskie, gdyby obywatelskie od początku postway prezentował dyrektor ZIKiTu i wilu mu podobnych, nie zaś by stale prezentowali bizantyjski styl sprawpowania urzędów. Wysoki Sąd w samozachwyt nad sobą tu popada i tyle, nic więcej.

Odpowiedz

Stanisław

Piątek, 11 lipca 2014, 21:43

Kto za to zapłaci?

To ja mam pytanie, kto z ZIKITu za to zapłaci? Bo jako podatnik nie mam ochoty na sponsorowanie bezmózgowców z tym urzędzie. Niech płaci ze swojej pensji ten, kto wbrew prawu nie stosował się do decyzji sądu.

Odpowiedz

Republikanin

Piątek, 11 lipca 2014, 20:35

Obywatelska postawa godna naśladowania.

Życzę wytrwałości w dalszych działaniach.

Odpowiedz

wer

Piątek, 11 lipca 2014, 20:14

czy wobec urzędników ZIKITu ...

... wyciągnięto konsekwencje w sprawie kar nakładanych przez sąd? Czy tylko rozpi...l pieniądze podatników.

Odpowiedz

AM

Piątek, 11 lipca 2014, 19:11

wywalić Majchrowskiego!

Pan Liguziński zasługuje na szacunek, ale od samej jego walki nic się nie zmieni. Kary ZIKiT płaci z pieniędzy podatników, a nie tego czy innego urzędnika. Problem w tym, że przyzwolenie na ten urzędniczy beton - a nawet więcej, jako aktywne wspieranie - idzie z samej góry, od prezydenta Majchrowskiego. Dopóki on będzie prezydentem, to w pakiecie mamy bezkarność i samowolę urzędników. Wniosek jest prosty - trzeba zrobić wszystko, żeby w listopadowych wyborach Majchrowski wreszcie pożegnał się ze stołkiem. Ten szkodnik powinien zniknąć z krakowskiej polityki!

Odpowiedz

BSKraków

Piątek, 11 lipca 2014, 18:49

odp. do Foto Plus

Nikt nie rozdaje przedsiębiorcom takich kopert, natomiast kazda firma i osoba prywatna może taką kopertę sobie wykupić w ZIKiT ale koszt jest kilkakrotnie wiejszy niż abonament na strefę. O ile sie nie mylę vto kwota ponad 800 zł miesiecznie. Wiec chyba nic złego w tym nie jest , ze przedsiębiorca placi tyle.

Odpowiedz

Krakus

Piątek, 11 lipca 2014, 17:48

zarobki - sytłacja gospodarcze - przestrzganie prawa

Gratuluje, uważam, że dzięki postawie obywatelskiej władza jest pod kontrolą. Gdyby Straż Miejska wypełniała właściwie swoje obowiązki było by też lepiej. Gdyby ludzie zarabiali tak jak na Zachodzie np. w UE, sytuacja była by inna - bez żenujących kombinacji !

Odpowiedz

Dana

Piątek, 11 lipca 2014, 17:26

Prawda

Brawo ! Sprawiedliwosc musi byc :)

Odpowiedz

Dana

Piątek, 11 lipca 2014, 17:26

Prawda

Brawo ! Sprawiedliwosc musi byc :)

Odpowiedz

obywatel

Piątek, 11 lipca 2014, 17:00

Tak trzymać!

Tak trzymać!

Odpowiedz

Majk

Piątek, 11 lipca 2014, 15:44

Ulica Studencka, Sklep Foto Plus

Świeżo wymalowane koperty na jezdni z informacją na znaku: ZAKAZ PARKOWANIA BEZ IDENTYFIAKTORA FOTOPLUS. Kto z ZIKITU rozdaje miejsca prywatnym przedsiębiorcą?

Odpowiedz

Knabe

Piątek, 11 lipca 2014, 15:38

jaką motywacja

Mnie ciekawi, jaki kotów ma ten, ,,śledczy,,? Zawiść? Czy dobro wspolne? Tylko to drugie go legitymizuje.

Odpowiedz

stu.prawa

Piątek, 11 lipca 2014, 14:29

Brawo.

Jako społecznikm, gratuluje innemu społecznikowi dobrej roboty!! W nas jest siła !

Odpowiedz

Marcina

Piątek, 11 lipca 2014, 14:05

i dobrze

j.w.

Odpowiedz

Prokocimski

Piątek, 11 lipca 2014, 13:52

Współczesny bohater

Społeczny bohater, brawo!

Odpowiedz