Do czynienia dobra wolontariusze stowarzyszenia Wiosna zachęcać będą nie tylko swoim codziennym zachowaniem, ale też w spocie promującym życzliwość – krótkie nagranie wideo będzie dostępne przede wszystkim w internecie.

"W kampanii #OdpowiadamDobrem chcemy powiedzieć, że każda duża zmiana zależy od małych drobnych szlachetnych gestów; że każdy z nas może te gesty wykonać; że jeżeli zrobi to 40 mln Polaków, to obudzimy się w kraju, który będzie tryskał życzliwością" – powiedziała prezes Wiosny Anna Wilczyńska.

Kampanię stowarzyszenie rozpoczęło w sobotę w 16 miastach – wolontariusze wyszli na ulice, aby zachęcać do dobrych uczynków.

"Jeszcze dziś uśmiechnij się szeroko do ekspedientki w sklepie, zapytaj starszego sąsiada, czy nie pomóc mu w zakupach lub w porządkach domowych, nawet w biegu napisz miły SMS do przyjaciółki, znajdź kontakt do nauczyciela z podstawówki, który wpłynął na Twoje życie i podziękuj mu, zadzwoń do mamy" – takimi m.in. hasłami zachęcali wolontariusze, którzy też rozdawali przechodniom balony z dołączonymi kartkami zapisanymi inspirującymi tekstami.

Podczas inauguracji kampanii w Krakowie organizatorzy akcji odczytali także manifest – deklarację ideową kampanii. Wszyscy zainteresowani mogli się podpisać pod manifestem i podzielić własną historią na specjalnych planszach – "planszach odpowiadania dobrem".

Kampania potrwa miesiąc. Na stronie https://odpowiadamdobrem.pl/ można skorzystać z "generatora" dobrych uczynków, który podpowiada, co dobrego można zrobić w danym dniu. Chętni mogą także dzielić się swoimi historiami odpowiadania dobrem w mediach społecznościowych, wykorzystując hasztag #OdpowiadamDobrem, i inspirować do podobnych działań przez nominowanie (oznaczanie) znajomych, którzy dołączą do ogólnopolskiego wyzwania.

Do kampanii można się też włączyć za pośrednictwem Messengera ("Wyzwanie Pełne Dobra na Messengerze"). Po udzieleniu zgody każdy chętny będzie otrzymywał za pomocą popularnego komunikatora drobne wyzwania na każdy dzień. Aby do niego dołączyć trzeba wejść na Facebooka Szlachetnej Paczki i śledzić aktualności.

Kulminacyjnym momentem kampanii będzie Forum Dialogu #OdpowiadamDobrem, zaplanowane na 12 października w Warszawie. Przy Mińskiej 65 spotkają się dziennikarze, działacze społeczni i wolontariusze. Wspólnie zastanowią się, jak w skonfliktowanej rzeczywistości szukać tego co łączy i w jaki sposób odpowiadać dobrem w relacjach z innymi.

Przedstawiciele stowarzyszenia Wiosna przekonują, że mimo niekorzystnych wizerunkowo wydarzeń z ostatniego roku – afery związanej z osobą ks. Jacka Stryczka i konfliktu o władzę w stowarzyszeniu – organizacja działa dobrze, a po wyborze nowego zarządu sytuacja się unormowała. Prokuratura od około roku prowadzi postępowanie w sprawie możliwego mobbingu w Wiośnie, przesłuchiwani są kolejni świadkowie.

Wiosna przygotowuje swój największy projekt – Szlachetną Paczkę, kontynuuje też Akademię Przyszłości. Łącznie do realizacji obu tych projektów potrzeba 12 tys. wolontariuszy.

W ramach Szlachetnej Paczki wolontariusze Wiosny chcą odwiedzić ponad 23 tys. rodzin, w ramach Akademii Przyszłości na wsparcie i lekcje z korepetytorem czeka prawie 2 tys. dzieci.

 

(Katarzyna Maciejczyk/PAP/jgk)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.