|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Słowacy podarowali krakowianom choinkę, stanęła na Rynku Głównym

Słowacy podarowali krakowianom choinkę, która stanęła na Rynku Głównym. W piątek nastąpiło uroczyste zapalenie około 20 tys. światełek na drzewku. Tym samym Rynek Główny ma dwie choinki, a nie jak zwykle – jedną.

fot:PAP/Jacek Bednarczyk

Pierwsze drzewko, pochodzące z lasów podkrakowskich, stanęło obok bazyliki Mariackiej w ubiegłym tygodniu. Na 15-metrowej choince błyszczy 26 tys. światełek.

Druga jodła, ścięta dla Krakowa w słowackich lasach, liczy 12,5 m wysokości. Stanęła obok ratusza. W piątek około 20 tys. światełek uroczyście zapalili na niej prezydent miasta Krakowa i konsul generalny Słowacji w Krakowie Tomas Kasaj.

Obie choinki są podobnie ozdobione – w dekoracji przeważają kolory srebrne, niebieskie, złote, a także motywy pawich piór.

"Chcemy w skomplikowanych czasach przypominać o przyjaznych stosunkach Słowaków z Polakami" – zaznaczył konsul generalny Słowacji w Krakowie Tomas Kasaj.

Symboliczne zapalenie światełek odbyło się w Dniu Słowackim, zorganizowanym w ramach targów bożonarodzeniowych na krakowskim Rynku Głównym. Uroczystości towarzyszyła muzyka kapeli z Preszowa.

Konsul generalny Słowacji wyjaśnił, że choinka jest także darem z okazji obecnej prezydencji Słowacji w Grupie Wyszehradzkiej. Jak dodał, to pierwsza choinka podarowana Krakowowi przez obcą placówkę dyplomatyczną.

Kasaj ocenił również, że rozkwit stosunków Polski ze Słowacją zawdzięczają członkostwu w Unii Europejskiej. "Dzięki temu od prawie 11 lat nie ma kontroli granicznych między naszymi krajami i nie trzeba godzinami stać w kolejkach na przejściach granicznych" – powiedział.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ocenił, że choinka ze Słowacji jest taka, jaka powinna być w święta – "prawdziwa, a nie sztuczna". Dodał, że ścisła współpraca Krakowa z Bratysławą sięga lat 70. ubiegłego wieku.

Choinka na krakowskim Rynku to efekt zabiegów konsula generalnego Słowacji w Krakowie Tomasa Kasaja, konsula honorowego Słowacji w Gliwicach Mariana Czernego i słowackich lasów państwowych.

 

PAP/bp

100%
0%