|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Sarkofag marszałka Józefa Piłsudskiego trafił do pracowni konserwatorskiej

Zewnętrzny sarkofag, w którym znajduje się trumna z ciałem marszałka Józefa Piłsudskiego trafił w środę z Katedry na Wawelu do pracowni konserwatorskiej. Specjaliści zbadają go i przeprowadzą renowację, która ma na celu przywrócenie jego pierwotnej estetyki i zabezpieczenie na przyszłość.

Fot. Marek Lasyk

"Sarkofag jest w dobrym stanie" – powiedział PAP proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki. "Kryształowa trumna z zabalsamowanym ciałem marszałka nie została naruszona i po przełożeniu do tymczasowego sarkofagu pozostaje w krypcie katedry" – podkreślił.

Sarkofag zewnętrzny został przewieziony do pracowni Agnieszki i Tomasza Trzosów w Tychach. Tam najpierw zbadana zostanie jego budowa technologiczna, a później metal zostanie poddany czyszczeniu. Prace mają potrwać około dwóch miesięcy.

"Początkowo planowaliśmy, że konserwatorzy będą prowadzić prace na miejscu w krypcie, ale ze względu na ruch turystyczny, liczne uroczystości odbywające się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zakres prac, w tym środki chemiczne, które muszą być zastosowane, nie jest to możliwe" – mówił ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Marszałek Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 r. Został pochowany w krypcie św. Leonarda na Wawelu, a w czerwcu 1937, na polecenie metropolity krakowskiego abpa Adama Stefana Sapiehy trumnę przeniesiono do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Sarkofag, w którym ją złożono jest wykonany z płyt mosiężnych umieszczonych na żelaznym stelażu. Swoją bryłą przypomina prostą, żołnierską trumnę. Jedyną ozdobę stanowią okalające go rytmicznie nabite guzy.

W ramach tzw. projektów kluczowych SKOZK konserwacji mają zostać poddane sarkofagi 19 królów, wieszczów i bohaterów narodowych, pochowanych w Katedrze na Wawelu. Parafia archikatedralna otrzyma na ten cel w ciągu trzech lat ponad 3,1 mln zł z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, a łączna wartość tego projektu to 3,8 mln zł.

 

 

 

(PAP/ko)

0%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0