Drugą nagrodę przyznano Artemowi Dmytrence, a trzecią zespołowi autorskiemu w składzie: Jacek Kiciński i Rafał Stachowicz. Ponadto sąd konkursowy przyznał wyróżnienie dla Doroty Nieznalskiej.

Zgodnie z regulaminem autor I nagrody otrzyma zaproszenie do negocjacji wykonania, na podstawie nagrodzonej koncepcji projektowej, szczegółowego opracowania pracy konkursowej. Laureat pierwszej nagrody dostanie także 25 tys. zł; druga nagroda wynosi 15 tys. zł, a trzecia - 10 tys. zł.

Sąd konkursowy, pod przewodnictwem rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie prof. Stanisława Tabisza, wybrał zwycięzców spośród 11 prac.

Inicjatorem upamiętnienia zamordowanego w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach Stanisława Pyjasa jest jego przyjaciel Bronisław Wildstein.

Stanisław Pyjas był studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i współpracownikiem KOR. Jego ciało w maju 1977 r. znaleziono w bramie kamienicy przy ulicy Szewskiej 7. Następnego dnia prokuratura przedstawiła w lokalnej prasie opinię, iż Pyjas, będąc pod wpływem alkoholu, spadł ze schodów i na skutek doznanych obrażeń głowy zmarł, zadusiwszy się własną krwią. Dla przyjaciół i znajomych studenta oficjalna wersja była niewiarygodna. Wiedzieli, że Służba Bezpieczeństwa interesowała się nim i śledziła go. Pyjas razem z kilkoma kolegami ze studiów zawiadomił prokuraturę o anonimach z pogróżkami, które otrzymywali. Tuż przed śmiercią został pobity.

Rzeźba ma stanąć w Krakowie, na skwerze przed Domem Studenckim Żaczek, w którym mieszkał Pyjas.

 

PAP/jgk