Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Rozstrzygnięto 76. Konkurs Szopek Krakowskich

  • Kraków
  • date_range Niedziela, 2018.12.09 15:58 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:25 )
Kryspin Wolny, Renata i Edward Markowscy, Wiesław Barczewski oraz Jan Kirsz to zdobywcy pierwszych miejsc w 76. Konkursie Szopek Krakowskich. Wyniki jury ogłosiło w niedzielę w Pałacu Krzysztofory. Wystawę pokonkursową można oglądać do 24 lutego w Celestacie.

fot: Marcin Friedrich

posłuchaj szopkarzy
76. Konkurs Szopek Krakowskich na Rynku Głównym

Do konkursu zgłoszono 140 szopek: 45 w kategorii seniorów, 10 w kategorii szopek młodzieżowych, 70 dziecięcy i 15 rodzinnych. Prace krakowianie i turyści mogli zwyczajowo oglądać w pierwszy czwartek grudnia na krakowskim Rynku – po prezentacji w tamtym miejscu szopkarze przenieśli swoje dzieła do Celestatu, gdzie przez ostatnie dni jury obradowało i wyłoniło najpiękniejsze szopki.

Kryspin Wolny został zwycięzcą w kategorii szopki duże, Renata i Edward Markowscy – w kategorii szopki średnie, Wiesław Barczewski – w kategorii szopki małe, a Jan Kirsz jest autorem najpiękniejszej szopki miniaturowej.

Przewodniczący komisji konkursowej historyk Michał Niezabitowski ocenił, że poziom konkursu był „fantastyczny”, a szczególnie zachwycające były prace w kategorii szopki małe, których też zgłoszono do konkursu więcej niż szopek dużych i średnich. W szopkach małych dało się zauważyć ciekawe elementy, np. jajka carskie i biżuterię.

Niezabitowski podkreślił, że tegoroczny konkurs jest historyczny, ponieważ ponad tydzień temu szopkarstwo krakowskie trafiło na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

„Dla nas oczywistością było, że szopkarstwo krakowskie jest częścią światowego dziedzictwa. Certyfikat to potwierdził” – powiedział Niezabitowski.

Upominki przekazał laureatom król Bractwa Kurkowego Zbigniew Wolfram. W pracach, oprócz architektury Krakowa i postaci biblijnych, dało się zauważyć m.in. motywy nawiązujące do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W szopce Jana Kirsza widać postaci Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, ale i osoby związane z Krakowem, m.in. szopkologa Annę Szałapak, kompozytora Krzysztofa Pendereckiego. „Szopki zacząłem robić w 67 r. Coraz szybciej mi się pracuje – to efekt doświadczenia” – wyznał Kirsz.

Praca Kryspina Wolnego jest wysoka na prawie 2 m, a szeroka – na ok. 1 m. Jest w niej ok. 30 postaci – z Biblii, ale i bohaterów Polski. Centralne miejsce w szopce zajmuje marszałek Józef Piłsudski na kasztance. Można też dostrzec m.in. parę krakowskich tancerzy z flagą polską.

Kryspin Wolny pochodzi z Bielska-Białej, pierwszą nagrodę w Konkursie Szopek Krakowskich otrzymał po raz pierwszy. Pasję szopkarską odziedziczył po swoim ojcu. Zrobienie szopki zajmuje mu cały rok – 4,5-5 tys. godzin.

Ze względów logistycznych wyróżnieni najmłodsi laureaci konkursu – dzieci i młodzież – nagrody odbiorą za tydzień, 16 grudnia, również w Pałacu Krzysztofory.

 

Marcin Friedrich/PAP/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

  • 11:43

    Cracovia Maraton wystartował po raz dwudziesty https://t.co/RRWB0mnjbz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię