|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Róża Thun: ja chcę Europy bez granic

Ja chcę Europy bez granic – mówiła w środę Róża Thun, liderka listy Koalicji Europejskiej w wyborach do PE w okręgu małopolsko-świętokrzyskim. Podkreśliła, że jest bardzo zadowolona z tego, że udało się znieść kolejną barierę - obniżyć opłaty za międzynarodowe połączenia telefoniczne.

fot: B. Grzankowski

"Zależy nam na tym, żeby Europa była dobrze skomunikowana i żeby ludzie nie obawiali się komunikacji międzynarodowej. Nie możemy być karani za to, że korzystamy z całej przestrzeni unijnej" – mówiła dziennikarzom w Krakowie Thun.

"Ja chcę Europy bez granic. Tych granic nie ma, kiedy jedziemy samochodem, ale odczuwalne były do tej pory na przykład w tym, że kiedy chcieliśmy kupić coś za granicą, otrzymywaliśmy informację: nie sprzedajemy do twojego kraju. Wyjeżdżaliśmy za granice był roaming, telefonowanie za granicą nas kosztowało. To są wszystko te bariery. To pokazuje, że w UE jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, żeby to faktycznie była jedna Unia ze wspólnym rynkiem" – dodała.

"Bardzo jestem zadowolona, że z nawet 2,5 zł za minutę rozmowy międzynarodowej obniżamy cenę do nie więcej, niż złotówka za minutę, a w przypadku sms do nie więcej, niż 31 groszy łącznie z VAT" – mówiła Thun.

Przypomniała, że w 2017 r. udało się zlikwidować opłaty za roaming, a potem rozpoczęła się batalia o obniżenie stawek za połączenia międzynarodowe czyli takie, kiedy abonent jest w kraju i dzwoni do innego państwa UE. "Droga była żmudna, szczególnie, że nie mieliśmy wsparcia od polskiego rządu. Otrzymaliśmy nawet taki list od Ministerstwa Cyfryzacji i UKE, w którym napisano, że usługa połączeń międzynarodowych nie cieszy się istotnym zainteresowaniem abonentów, którzy szukają alternatywnych form komunikacji" – mówiła Thun.

Jak podała, 18 proc. mieszkańców UE używa telefonów komórkowych do nawiązywania połączeń międzynarodowych, 10 proc. robi to z telefonów stacjonarnych, a 11 proc. wysyła sms za granicę. "To daje znaczą liczbę użytkowników, którzy będą korzystać z tych obniżek" – podkreśliła Thun.

Od środy obowiązują nowe, maksymalne stawki za międzynarodowe rozmowy i wiadomości SMS w obrębie UE. Opłaty za połączenia międzynarodowe oraz SMS-y wykonywane przez konsumentów na numery z krajów Unii Europejskiej nie mogą być wyższe niż 1 złoty brutto za minutę połączenia oraz 31 groszy brutto za wysłaną wiadomość. Zmiany te nie dotyczą pakietów oferowanych przez operatorów – dotyczą ceny usług w sieciach komórkowych i stacjonarnych, które są rozliczane za jednostkę np. za minutę.

 

 

 

(PAP/ko)

26%
74%