Jak mówi Karolina Pachota z firmy konserwatorskiej - choć w archiwach były wzmianki o tym, że relikwie zostały umieszczone w schodach w szesnastym wieku, to zaskoczenie jest, że dotrwały do naszych czasów. Jest tam 28 stopni, co jest typowe dla "świętych schodów". W każdym ze stopni są dwa otwory, oraz dodatkowo trzy, umieszczone centralnie, czyli razem 59. Do tej pory wszyscy byli przekonani, że relikwie już dawno temu zostały stąd wyniesione.

"W jednym ze stopni, który był od góry oznaczony krzyżem - co oznacza, że najprawdopodobniej są tam relikwie Krzyża Świętego - znaleźliśmy bardzo dobrze zachowany relikwiarz: krzyżyk wykonany z kryształu górskiego. Nie mamy jeszcze pewności, co zawiera" - powiedział PAP Piotr Białko z prowadzącej prace firmy konserwatorskiej.

Dodał, że stan zachowania relikwiarzy jest różny. "Były takie nisze, z których wyciągnęliśmy skorodowane elementy, połamane kawałki lakowych pieczęci, skrawki zbutwiałych materiałów" - mówił Białko. "Trudno rozstrzygnąć, czyje to relikwie. Nawet jeśli udało się znaleźć kawałki pergaminu bądź papieru, to są one nieczytelne. Są to elementy miniaturowe. Czeka nas żmudna, niemal detektywistyczna praca" – dodał Białko.

    Na czas prac relikwie zostały zabezpieczone w świątyni, a po remoncie powróce w to samo miejsce - mówi ojciec  Józef Tarnawski, ekonom prowincji  Pijarów i dodaje, że były przekazy archiwalne mówiące o relikwiach ukrytych w schodach, ale nie mogli ich znaleźć, bo nie wiedzieli gdzie się dokładnie znajdują. Aż do teraz.


  Każdy wyjęty element jest fotografowany i dokładnie opisywany. Prace konserwatorskie i remontowe w kościele pijarów potrwają jeszcze ponad rok.

Dokonane przy okazji prac remontowych i konserwatorskich odkrycie potwierdza funkcję, jaką pełniły znajdujące się w kościelnej krypcie schody. Prowadziły one do kaplicy z ołtarzem "Więzienia Chrystusa", który się nie zachował.

W XVIII wieku w tym miejscu odprawiane były nabożeństwa związane z Męką Pańską. Prawy bieg schodów ma 28 stopni i po nich wierni wchodzili na kolanach. To właśnie pod każdym ze stopni tych schodów konserwatorzy znaleźli po dwa symetrycznie usytuowane otwory, w które wkładane były relikwie. Dodatkowo w trzech stopniach, oznaczonych od góry krzyżami, były kolejne otwory.

Krypta była konsekrowana w 1733 r. Umieszczone tam schody nawiązują do "Scala Sancta" (zwanych też "Scala Pilati") - schodów, po których Chrystus w Jerozolimie szedł przed sąd Piłata.

W kościele oo. Pijarów realizowany jest projekt "Perła polskiego baroku - rewaloryzacja nowo odkrytych, unikatowych polichromii w krypcie kościoła Pijarów w Krakowie oraz odtworzenie historycznych galerii w Kolegium Pijarskim w celu udostępnienia zabytkowych wnętrz i poszerzenia działalności kulturalnej”. Potrwa do jesieni 2019 r. i ma zapewnione trzyletnie finansowanie z funduszy, którymi dysponuje SKOZK. Prace są współfinansowane także z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego Funduszy Europejskich „Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”

IAR/PAP/bp