Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Przedstawiono scenariusz wystawy w przyszłym miejscu pamięci KL Plaszow

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2019.10.18 06:54 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:57 )
Utworzenie wystawy stałej i zagospodarowanie terenu poobozowego, to elementy scenariusza upamiętniającego b. obóz KL Plaszow, który zaprezentowano w czwartek. Jak podkreślają jego autorzy, ich celem jest przede wszystkim zachowanie autentyczności miejsca. Celem powstania muzeum-miejsca pamięci KL Plaszow jest przywrócenie pamięci o ofiarach obozu.

fot: Marek Lasyk

Dawny niemiecki obóz koncentracyjny Płaszów

W zaprezentowanym w czwartek scenariuszu przewidziano zagospodarowanie terenu poobozowego, czyli ok. 40 ha pustej przestrzeni, na której umieszczone zostaną "przystanki historyczne". Drugim elementem będzie wystawa stała, składająca się będzie m.in. z memoriału, czyli części historyczno-problemowej. Zwiedzający dowiedzą się m.in. jakie wydarzenia historyczne doprowadziły do powstania obozów koncentracyjnych; poznają historię likwidacji krakowskiego getta oraz założenia i organizacji KL Plaszow. Ukazane zostanie również codzienne życie więźniów.

Jak wyjaśniła dziennikarzom Marta Śmietana z Muzeum Krakowa, członkini zespołu zajmującego się upamiętnieniem KL Plaszow, scenariusz w tej chwili jest dopracowywany.

Śmietana podkreśliła, że zespołowi zależy, żeby zachować "autentyzm przestrzeni poobozowej". W jej ocenie, miejsce pamięci to "jedyna lokalizacja, w której edukacja o Holokauście przestaje być opowieścią o historii, a staje się czymś, co inspiruje nas teraz, byśmy stawali się po prostu lepszymi ludźmi". "Ta refleksja rodzi się przede wszystkim w takiej przestrzeni, która nie jest +niewinna+ - jest naznaczona przeszłością, tym, co się tu wydarzyło i losami ludzkimi" - wyjaśniła.

Edukatorzy dużą wagę przywiązują do zachowania autentyzmu upamiętnianego miejsca. "Współczesne miejsca pamięci nie opowiadają o śmierci i cierpieniu drogą odtwarzania topografii tych czasów. (...) Nie doświadczymy cierpienia i bicia, chodząc pomiędzy rekonstrukcjami baraków. Tego już nie ma, to minęło; pielęgnujemy to, co zostało. I budujemy rozumienie tego poprzez edukację, odwoływanie się do słów, relacji, faktów historycznych" - mówiła Śmietana.

Jej zdaniem, w chwili gdy "kończy się epoka świadków", stworzenie miejsca edukacji młodych ludzi "jest niezbędne, bez tego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie muzeum-miejsca pamięci".

W styczniu 2017 r. miasto Kraków, Gmina Wyznaniowa Żydowska i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa podpisały porozumienie, w którym wyraziły wolę utworzenia muzeum miejsca pamięci na terenie b. KL Plaszow.

W kwestii zagospodarowania tej przestrzeni podzieleni są jednak mieszkańcy miasta. Ok. tysiąc z nich podpisało apel ws. upamiętnienia tego terenu i ofiar dawnego obozu. Inni z kolei obawiają się m.in. tego, że ten zielony teren zostanie zamknięty dla spacerowiczów, mimo zapewnień Muzeum Krakowa, że miejsce to pozostanie ogólnodostępne.

Niemiecki nazistowski obóz Plaszow w Krakowie został założony w październiku 1942 r. na terenie dwóch cmentarzy żydowskich. Na początku funkcjonował jako obóz pracy. W styczniu 1944 r. obóz został przekształcony w koncentracyjny. Obiekt stale powiększano - z 5 ha rozrósł się do ok. 80. Szacuje się, że w przez cały okres funkcjonowania obozu więziono w nim ponad 30 tys. osób, a zamordowano - ok. 5 tys. Prochy spalonych ofiar rozsypano po terenie obozu. Jesienią 1944 r. Niemcy rozpoczęli likwidację KL Plaszowa - więźniów wywożono głównie do KL Auschwitz i KL Stutthof. Ostatnią grupę deportowano do Auschwitz w styczniu 1945 r.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 16:22

    Wracają nocne przejazdy na rolkach ulicami Krakowa. Pierwszy już dziś

  • 16:14

    Policja rozbiła gang sutenerów. 9 osób usłyszało zarzuty, możliwe kolejne zatrzymania

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię